08.09.2011.

Augustā, kā ierasts, cenu kritums

Augustā tradicionāli novērojams cenu kritums, un arī šogad šai mēnesī vidējais cenu līmenis samazinājās – par 0.3%, lielā mērā sezonas atlaižu iespaidā. Savukārt gada inflācija pieauga no 4.3% uz 4.7% bāzes efekta dēļ.

Dārzeņu cenas jau otro mēnesi pēc kārtas kritās, noslīdot krietni zem iepriekšējā gada līmeņa, kad cenu kāpumu radīja lielais pieprasījums no Krievijas. Apaviem turpinājās sezonas atlaides, bet apģērbiem tās (netipiski) jau noslēgušās. Cenu kāpuma pierimumā liela nozīme arī pasaules cenu stabilizēšanās tendencei. Pārtikas cenas mēneša laikā samazinājās par 2.2%, ko noteica dārzeņu cenu kritums par 20.9% mēnesī un par 10.5% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada augustu. Dabasgāzes tirdzniecības cena turpināja kāpt, līdz ar to arī siltumenerģijas tarifi (par 1.3% mēneša laikā), kas nu jau ir par 6.8% augstāki nekā pagājušās apkures sezonas beigās (martā), bet par 2.5% zemāki nekā pirms gada. Naftas cenu kritums augustā atspoguļojies arī degvielas cenās Latvijā, kas samazinājušās par 0.6%, taču salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu kāpums ir ievērojams – 18.6%.

Pasaules cenu stabilizēšanās ir labvēlīgi ietekmējusi gan degvielas, gan pārtikas cenas, gan kopējo inflāciju. Tomēr pasaules cenu nākotne ir neskaidra. Lai gan tiek ziņots par ASV un eiro zonas izaugsmes prognožu samazināšanu, naftas cenas atkal ir kāpušas – līdz 119 ASV dolāriem par barelu, kas ir tikai 7% zem aprīlī fiksētā augstākā līmeņa. Pārtikas cenas ir nostabilizējušās ļoti augstā līmenī, tirgus dalībniekiem gaidot ziņas par ievākto ražu.

Tuvākajos mēnešos nozīmīgs cenu kāpums gan nav gaidāms. Pieaugušās komunālo maksājumu cenas mazinās pieprasījumu pēc mazāk nepieciešamām precēm un pakalpojumiem – īpaši pēc tam, kad sāksies apkures sezona. Tātad vājais pieprasījums atturēs uzņēmumus no cenu palielināšanas. Citādi ir ar gāzes cenām – šī gada sākumā notikušais nozīmīgais energoresursu cenu kāpums turpinās atspoguļoties dabasgāzes cenu kāpumā, jo gāzes cenas piesaistītas iepriekšējo deviņu mēnešu naftas produktu cenu dinamikai pasaulē. Tādēļ gada inflācijai nozīmīgs kritums līdz gada beigām nav gaidāms, inflāciju atgriežamies 2-3% robežās redzēsim nākamgad.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 26. apr.). Augustā, kā ierasts, cenu kritums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1252
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Augustā, kā ierasts, cenu kritums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1252>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up