09.03.2010.

Bezdarba pieauguma otrais vilnis izsīkst

Reģistrētā bezdarba pieauguma temps kļūst mazāks - janvārī un februārī pieaugums bija attiecīgi 0.6 un 0.5 procentu punkti mēnesī, ievērojami lēnāks nekā 2009. gada septembrī - decembrī (0.9-1.0 procentu punkti). Tādējādi bezdarba pieauguma otrais vilnis, kas uzņēma spēku 2009. gada rudenī, pakāpeniski izsīkst.

Bezdarbnieka statusu ieguvušo skaits - rādītājs, kas ātrāk nekā bezdarba līmenis reaģē uz ekonomiskās aktivitātes pārmaiņām, - februārī nokrita līdz sešu mēnešu minimumam (16.8 tūkst. cilvēku), lai gan gada sākumam raksturīga nelabvēlīga sezonas ietekme. Februāra beigās reģistrētais bezdarbs sasniedza 17.1% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. No bezdarbniekiem 38.5 tūkst. cilvēku jeb 20% bija iesaistīti Nodarbinātības valsts aģentūras aktīvās nodarbinātības politikas pasākumos, puse no tiem - pagaidu darbos.

Eiropas Komisijas februāra aptaujas dati rāda, ka pakāpeniski uzlabojas gan darba devēju, gan darba ņēmēju prognozes attiecībā uz turpmāko nodarbinātības dinamiku. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, visdrošāk situāciju vērtē apstrādes rūpniecības uzņēmumi.

Sagaidāms, ka nākamajos mēnešos bezdarba pieaugums kļūs arvien lēnāks un reģistrētais bezdarbs gada vidū varētu sasniegt augstāko līmeni - 18-19%. Iespējams, ka kādā no vasaras mēnešiem sezonas ietekmē bezdarba līmenis varētu pat samazināties, taču noturīgs bezdarba kritums paredzams tuvāk gada beigām. Jāatzīmē, ka bezdarba kritums Baltijas valstīs tomēr būs diezgan lēns, jo atgriešanās pie ilgtermiņā uzturamas tautsaimniecības izaugsmes (ap 5% gadā), kas ir priekšnoteikums spēcīgākam nodarbinātības kāpumam, ir gaidāma tikai 2012. gadā. Tādējādi vidējais reģistrētā bezdarba līmenis 2011. gadā prognozējams mazāks par šogad paredzamajiem 17-18%, bet lielāks par 2009. gada vidējo līmeni 12.1%.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. apr.). Bezdarba pieauguma otrais vilnis izsīkst. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1429
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Bezdarba pieauguma otrais vilnis izsīkst" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1429>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up