12.01.2010.

Bezdarbs sāks mazināties tikai gada otrajā pusē

Darba tirgus rādītāji - kā atalgojums un nodarbinātība - seko pārmaiņām ekonomikā ar laika nobīdi. Tādējādi bezdarbs sāks mazināties dažus mēnešus pēc ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās jeb gada otrajā pusē. Tomēr jau pirmajā pusgadā bezdarba pieaugums būs lēnāks, nekā tas bija 2009. gada beigās. Jau pagājušā gada decembrī bezdarbs kāpis nedaudz lēzenāk, bezdarba līmenim krītot par 0.9 procentu punktiem un reģistrētajam bezdarba līmenim 2009. gada beigās sasniedzot 16.0%.

Decembrī darba meklētāju motivāciju reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) palielināja lielo bezdarba pabalstu ierobežošana no 2010. gada 1. janvāra. Bezdarbnieki, kuri reģistrēsies NVA no 2010. līdz 2012. gadam un kuru bezdarbnieka pabalsts pārsniedz Ls 350 mēnesī, saņems tikai pusi no summas, kas ir lielāka par Ls 350. Šī jauninājuma dēļ daudzi darba meklētāji, kas zaudēja darbu 2009. gada nogalē, neatlika reģistrāciju NVA, kā tas notika iepriekš.

Atzinīgi vērtējami Nodarbinātības valsts aģentūras aktīvās nodarbināšanas pasākumi, kuru intensitāte pēdējos mēnešos būtiski pieauga. No 179 tūkstošiem reģistrēto bezdarbnieku decembrī pagaidu darbos strādāja 22 tūkstoši, tajā skaitā 17 tūkstoši pašvaldībās. Kopumā aktīvajos nodarbināšanas pasākumos piedalījās 47 tūkstoši bezdarbnieku, kas ir 2.3 reizes vairāk nekā pirms pusgada. Pēdējos mēnešos notika pārorientēšanās no karjeras konsultācijām uz profesionālo apmācību, pārkvalifikāciju un konkurētspējas paaugstināšanas pasākumiem. Īpaša nozīme ir darba prakses iespējām pašvaldībās, kas tika sāktas 2009. gada septembrī un kas kalpo par iztikas avotu tiem bezdarbniekiem, kuru bezdarba pabalsta saņemšanas periods jau ir beidzies.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 19. apr.). Bezdarbs sāks mazināties tikai gada otrajā pusē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1450
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Bezdarbs sāks mazināties tikai gada otrajā pusē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1450>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up