17.07.2013.

Par pirmskrīzes algu līmeni, kas atkal pārsniegts. Tiešām?

Kā tiek aprēķinātas reālās algas un kas tad īsti ir pārsniedzis pirmskrīzes līmeni – to vērts šajā blogā paskaidrot. Tāda sajūta veidojas, par šo tēmu lasot šodienas "Vesti Segodņa" (un vakardienas NRA publikācijā).

Vidējā mēneša darba samaksa pēc nodokļiem 2013. gada martā bija 357 lati, kas par 2% pārsniedz 2008. gada vidējo rādītāju (350 lati). Tādējādi latu (nominālā) izteiksmē vidējā alga pārsniedza pirmskrīzes līmeni. Tomēr piecu gadu laikā auga arī cenas – patēriņa cenu indekss 2013. gada martā par 10% pārsniedza 2008. gada vidējo rādītāju. Tādējādi reālā alga jeb vidējās algas pirktspēja – par mēneša darba samaksu nopērkams preču un pakalpojumu daudzums - joprojām par dažiem procentiem atpaliek no pirmskrīzes līmeņa. Tas attiecas gan uz neto algu (pēc nodokļiem), kuru izmanto NRA, gan uz bruto algu (pirms nodokļiem), kuras pārmaiņas redzamas attēlā.

Tieši tā arī tika rakstīts arī Latvijas Bankas 2013. gada jūlija Makroekonomisko norišu pārskatā: "Vidējā darba samaksa latos nedaudz pārsniedza pirmskrīzes līmeni […] reālajā izteiksmē tā atpalika no vēsturiski augstākā līmeņa."

Man nav saprotams, kāpēc atsevišķi žurnālisti, kuri ir daudzus gadus aprakstījuši dažādus ekonomiskos procesus, turklāt nereti koncentrējoties uz statistikas jautājumiem, šajā gadījumā maldās trīs priedēs. Varu tikai minēt, vai tas ir pārpratums vai tomēr cenšanās tikt pie negatīvāka virsraksta - baltu padarīt par melnu. Pēc mūsu aplēsēm, neto reālā alga var sasniegt pirmskrīzes līmeni jau 2014. gadā.

No otras puses, kvalitatīvu rakstu par ekonomikas tēmām pēdējo gadu laikā publiskajā telpā kļuvis vairāk. Priecē, ka tas ir arī manu kolēģu nopelns. Un, ja tas tiešām tā ir, tad Latvijas Bankas publiskās komunikācijas mērķis (kā arī cēlonis, kāpēc veltu savu brīvo laiku blogiem) – pasargāt Latvijas sabiedrību no populistu trikiem - tiek sasniegts.

 

Vidējā mēneša bruto darba samaksa par pilnās slodzes darbu
(2005. gads = 100; sezonāli izlīdzinātie dati)

Vidējā mēneša bruto darba samaksa par pilnās slodzes darbu

Avots: CSP dati; autora aprēķins

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 25. feb.). Par pirmskrīzes algu līmeni, kas atkal pārsniegts. Tiešām?. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/605
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Par pirmskrīzes algu līmeni, kas atkal pārsniegts. Tiešām?" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/605>.

Komentāri ( 2 )

 • Agnese
  13.09.2013 00:26

  Man jau liekas, ka nav jābūt ekonomistam lai saprastu, ka 10 Ls tad un tagad nav viens un tas pats. Varbūt derētu ieviest žurnālistu Pīles balvu, par visvairāk sagrozītajām ziņām un dezinformāciju, tad arī šādi raksti
  http://www.db.lv/razosana/lauksaimnieciba/darzkopji-iegriez-augstais-pv…
  varbūt nebūs.
  PVN taču maksā pircējs konkrētā valstī, nevis ražotājs. Mūsu kartupeļiem Polijā taču arī būtu 5%
  Lai veicas cīņā ar dezinformatoriem!

 • Oļegs Krasnopjorovs
  13.09.2013 08:39

  Pīles balvu tiešām derētu ieviest, jau vairākas reizes esmu rakstījis "kā ar skaitļiem muļķo tautu" :) Paldies!

Up