29.04.2022.

Covid-19 ierobežojumu mazināšana būtiski veicinājusi mazumtirdzniecības izaugsmi martā

"  "
Foto: Shutterstock

Pārfrāzējot Lennebergas Emīla cukurūdens dilemmu [1], varētu teikt, ka šā gada 1. ceturksnī mazumtirdzniecība pamazām virzījusies no situācijas, kad patērētāju uzkrājumi būtu ļāvuši pirkt vairāk, bet tirdzniecībā bija spēkā dažādi ierobežojumi, uz situāciju, kad ierobežojumu vairs nav, bet cenas ir pakāpušās un uzkrājumi, iespējams, plok straujāk, nekā būtu gribējies. Mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmās cenās saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 1. ceturksnī salīdzinājumā ar 2021. gada 4. ceturksni auga par 7.6% (sezonāli koriģēti dati).

Pēc gadumijas svētku tēriņiem gada sākumā mazumtirdzniecībā bija iestājies zināms panīkums, uz to norādīja jau maksājumu karšu dati. Taču ceturkšņa laikā, pamazām atsākās aktīvāka iepirkšanās. To veicināja gan ierobežojumu atcelšana tirdzniecībā, gan, iespējams, pircēju izlēmīgums, baidoties atlikt pirkumus cenu kāpuma dēļ, un tas var pamazām noplicināt pandēmijas laika uzkrājumus un novirzīt tos ikdienišķākām vajadzībām, nekā sākotnēji plānots.

Kārtējā pandēmijas viļņa ierobežojumu samazināšana tirdzniecībā, martā būtiski sekmēja apgrozījuma kāpumu apģērbu veikalos, kā arī ar mājokļa labiekārtošanu saistītu preču veikalos, tāpat arī būtisks bija atpūtas un kultūras preču tirdzniecības pienesums. Tikmēr iespēja atkal iepirkties klātienē piebremzējusi pirkumus internetā vai pa pastu. Aprīlī, vēl vairāk samazinoties ar covid-19 saistītajiem ierobežojumiem pakalpojumu sektorā un palielinoties iespējām organizēt pasākumus, tostarp svinēt Lieldienas plašākā lokā, kas divus gadus tā īsti nebija iespējams, apgrozījums mazumtirdzniecībā, visticamāk, varētu augt, un to rāda arī maksājumu karšu dati līdz 17. aprīlim.

Sabiedrības palīdzība iedzīvotājiem Ukrainā, kā arī ieceļojušajiem bēgļiem un pašu bēgļu patēriņš, uzturoties Latvijā, varētu būt jau nedaudz ietekmējuši gan mazumtirdzniecību martā, gan turpināt to ietekmēt 2. ceturksnī. Taču cenu kāpumam saglabājoties straujam, kā arī, pārtrūkstot valdības atbalstam enerģijas cenu kāpuma ietekmes mazināšanai un sākot straujāk plakt uzkrājumiem, reālā izteiksmē kopējais pirkumu apjoms var ciest, t.i., mazumtirdzniecības izaugsme 2. pusgadā var palēnināties.

[1] No 1985. gada V.Braslas filmas "Emīla nedarbi"

APA: Paula, D. (2024, 25. apr.). Covid-19 ierobežojumu mazināšana būtiski veicinājusi mazumtirdzniecības izaugsmi martā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5569
MLA: Paula, Daina. "Covid-19 ierobežojumu mazināšana būtiski veicinājusi mazumtirdzniecības izaugsmi martā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5569>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up