03.09.2020.

Apstrādes rūpniecībā vasarīgs plaukums, bet nāk rudens

Apstrādes rūpniecībā vasarīgs plaukums, bet nāk rudens
Foto: Shutterstock

Par apstrādes rūpniecības izlaides kāpumu jūlijā nebija šaubu, spējš optimisma pieaugums rūpnieku noskaņojumā jau bija labs pamats šādai prognozei. Atlika vien jautājums par pieauguma tempu – un tas ir visnotaļ iespaidīgs:  +4.1% salīdzinājumā ar jūniju, pat pārsniedzot pērnā gada līmeni (1.8% pieaugums salīdzinājumā ar 2019. gada jūliju).

Runājot par rūpniecības apakšnozarēm, galvenokārt izaugsmes nodrošinātāja lauri pienākas kokrūpniecībai (1. attēls). Covid-19 fonā pavisam bija pierimušas runas par izaicinājumiem kokapstrādē saistībā ar kukaiņu postījumiem. Šajā vīzē ir laba ziņa – mizgraužiem – tāpat kā daudziem Latvijas iedzīvotājiem – nepatika šī pavasara un vasaras laika apstākļi. Grūti pateikt, kā iedzīvotājiem ar demogrāfijas veicināšanu, bet egļu astoņzobu mizgraužiem otrās paaudzes aktivitāte bijusi zema, līdz ar to mežos šogad ir vērojami mazāki postījumi. Centrāleiropā gan kukaiņi turpinājuši plosīties "ballējam - neguļam" stilā.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; pp) un rūpnieku noskaņojums (%)

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; pp) un rūpnieku noskaņojums (%)
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Eiropas Komisija, Latvijas Bankas aprēķini

Lūkojoties uz tuvāko mēnešu iespējamo rūpniecības sniegumu, jāteic, ka rūpnieku noskaņojumā iezīmējas tāda kā saminstināšanās. Pēc iepriekšējo mēnešu optimisma uzplaukuma –  augustā niecīgi, bet tomēr tas ir pasliktinājies (2. attēls). Un nav jau arī brīnums, visticamāk tas ir tikai pirmais aizmetnis jauniem izaicinājumiem. Pakāpeniski nāk biedējošais rudens ar bažām par gripas un Covid-19 sezonu, vīruss atkal pieņemas spēkā, kaimiņvalstīs jau vērojams niknāks uzliesmojums. Palielinās to valstu skaits, pēc kuru apciemošanas jāpavada laiks pašizolācijā. Nenoteiktība sāk straujāk pieaugt, kas var ietekmēt gan pieprasījumu pēc rūpnieciskās produkcijas, gan pašu ražošanu ar dīkstāvēm, karantīnām, piegāžu pārrāvumiem un citiem apgrūtinājumiem. Tomēr ir arī pamats domāt, ka šoreiz velns nebūs tik melns, kā to mālējām pavasarī. Šoreiz pasaule tam ir vairāk gatava.

2. attēls. Rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma rādītājs un atsevišķi tā jautājumi, %

Rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma rādītājs un atsevišķi tā jautājumi, %
Avots: Eiropas Komisija

 

APA: Puķe, A. (2024, 15. jul.). Apstrādes rūpniecībā vasarīgs plaukums, bet nāk rudens. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4896
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecībā vasarīgs plaukums, bet nāk rudens" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4896>.

Restricted HTML

Up