09.02.2010.

Decembrī - eksporta gada pieaugums

2009. gada nogalē eksporta gada pārmaiņas vairs nebija vērtējamas ar mīnus zīmi, neraugoties uz to, ka novembrī un decembrī bija vērojams gada nogalei raksturīgais aktivitātes samazinājums ārējā tirdzniecībā salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem.

Salīdzinājumā ar novembri pieauga atsevišķu pārtikas un lauksaimniecības preču grupu, ķīmiskās produkcijas, metālu, mehānismu un mehānisko ierīču, kā arī optisko ierīču eksports, bet importa kāpums bija vērojams tādās nozīmīgās grupās kā, piemēram, minerālprodukti un satiksmes līdzekļi. Gada laikā (salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu) bija vērojams pozitīvs eksporta pieaugums (4.4%), tostarp lielākajās eksporta preču grupās: minerālproduktiem par 60.2%, koksnes produkcijai par 29.3%, metāliem un to izstrādājumiem - par 30.0%, satiksmes līdzekļiem - par 5.0%. Optisko ierīču un aparatūras eksporta vērtība (lai arī grupa kopumā ir neliela) bija viena no vēsturiski lielākajām reģistrētajām viena mēneša laikā un par 52.8% pārsniedza 2008. gada decembra līmeni, kā arī par 19.2% - iepriekšējā mēneša līmeni. Tādējādi ārējā tirgus stabilizēšanās nosaka labvēlīgas attīstības tendences plašam eksporta preču lokam.

Pieejamā mēnešu informācija par ārējo tirdzniecību 2009. gadā liecina, ka eksporta samazinājums relatīvā izteiksmē bija divkārt mazāks nekā importa sarukums (attiecīgi par 19.4% un 38.4% gadā kopumā), atspoguļojoties nozīmīgā tirdzniecības bilances uzlabojumā.

Saskaņā ar apsekojumu datiem, uzņēmēju vērtējums par konkurētspējas pozīciju, gaidāmajām eksporta iespējām un jaudu izmantošanas pakāpi pakāpeniski uzlabojas un atsevišķās pozīcijās no negatīva kļuvis neitrāls vai pat pozitīvs. Nesen izteiktais atzinīgais Eiropas Komisijas un atsevišķu reitinga aģentūru vērtējums varētu stabilizēt Latvijas pozīciju arī potenciālo investoru skatījumā, tiem izvērtējot ieguldījumu iespējas Latvijas rūpniecībā un tai skaitā uz eksportu balstītā ražošanā.

APA: Paula, D. (2024, 19. jul.). Decembrī - eksporta gada pieaugums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1443
MLA: Paula, Daina. "Decembrī - eksporta gada pieaugums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1443>.

Restricted HTML

Up