29.06.2020.

Mazumtirdzniecība maijā krietni atgūstas no Covid-19 šoka

Mazumtirdzniecība maijā krietni atgūstas no Covid-19 šoka
Foto: Shutterstock

Pakāpeniskā ar Covid-19 saistīto ierobežojumu atcelšana un lielāka skaidrība par darbošanās nosacījumiem tuvākajam laikam ļauj mazumtirdzniecībai atgriezties teju ierastajās sliedēs.

Maija datos vērojams būtisks kāpums salīdzinājumā ar aprīļa mazumtirdzniecības apgrozījuma "bedres dibenu", tikai vairs nedaudz atpaliekot no pērnā gada apgrozījuma līmeņa. Krietni uzlabojušies arī mazumtirgotāju noskaņojuma rādītāji maija un jūnija aptaujās (Eiropas Komisijas dati,skat. attēlu).

Lai gan maija dati ir snieguši pat pozitīvu pārsteigumu, tomēr 2. ceturkšņa dati kopumā saglabāsies vāji, jo divi lielie svētku dienu un nedēļas nogaļu "bloki"- Lieldienas un maija sākums  - patēriņa izpratnē vēl tika pavadīti piezemētā gaisotnē.

Tostarp tirdzniecības centri bija slēgti, kā arī sporta un izklaides iespējas, kas nereti atrodas lielajos tirdzniecības centros vai to tuvumā (un var veicināt mazumtirdzniecības aktivitāti), bija ļoti ierobežotas.

Vienlaikus arī šajā laikā ir realizētas iepriekš plānotās tirdzniecības centru paplašināšanas un atvēršanas ieceres – paplašinātā "Origo" jaunā daļa, jaunais tirdzniecības centrs "Alejas" Ziepniekkalnā. Turpinās plānotais darbs arī citu jaunu tirdzniecības vietu izveidē, tostarp, gaidot jaunus tirgus dalībniekus, kas vairos konkurenci ("Sāga" līdzās "IKEA", "LIDL" daudzviet Latvijā u.c.).

Nenoteiktība attiecībā uz tālāko Covid-19 attīstību pasaulē saglabājas augsta un vairo patērētāju piesardzību gan iekšzemē, gan tirdzniecības partnervalstīs. Tomēr patērētāju noskaņojuma stabilizācijai svarīgi ir arī valdības pasākumi, kas paredzēti nodarbinātības un ienākumu atbalstam pēc tam, kad dīkstāves pabalstu instruments vairs nebūs izmantojams.

Mazumtirdzniecības attīstības rādītāji

Mazumtirdzniecības attīstības rādītāji
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Eiropas Komisija

 

APA: Puķe, A. (2024, 19. jul.). Mazumtirdzniecība maijā krietni atgūstas no Covid-19 šoka. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4846
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecība maijā krietni atgūstas no Covid-19 šoka" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4846>.

Restricted HTML

Up