10.07.2017.

Naftas cena samazinās, globālās pārtikas cenas pieaug

Naftas cena samazinās, globālās pārtikas cenas pieaug
Foto: Shutterstock
Jūnija  mēnesī gada inflācija ir nedaudz pieaugusi (līdz 3.0%). Degvielas cenu samazinājumu kompensēja pārtikas cenu pieaugums, turklāt pakāpeniski turpināja palielināties pakalpojumu cenas. Tādējādi jūnijā sasniegtais inflācijas cipars nebija nekāds pārsteigums.

Degvielas cenas Latvijas degvielas uzpildes stacijās jūlija sākumā noslīdēja līdz zemākajam līmenim šogad. Piemēram, dīzeļdegvielas cena pirmo reizi 30 nedēļu laikā nepārsniedza vienu eiro par litru. Tas galvenokārt atspoguļoja naftas cenu samazinājumu, kas jūnijā svārstījās starp 45 un 50 ASV dolāriem par barelu. Tirgus aktīvi reaģēja uz pretrunīgiem paziņojumiem par ASV naftas ieguves un krājumu datiem, tomēr kopējā cenu tendence bija lejupvērsta: ja maija sākumā tirgus "lāči" piesardzīgi testēja 50 $ cenu grīdu, tad īsi pirms Jāņiem Brent nafta īsu laiku tika tirgota jau zem 45 $ par barelu. Turklāt arī ASV dolārs nedaudz ir pavājinājies pret eiro, kas vēl vairāk samazināja naftas produktu cenu eiro izteiksmē.

Jūnijā paaugstinājās globālās pārtikas cenas. Vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs, kā arī Ukrainā iestājās sausums.

Tādēļ šā gada kviešu raža šajās nozīmīgās kviešu eksportētājvalstīs var būt zemāka nekā tika lēsts iepriekš.

Turklāt ierobežotais globālais piedāvājums kombinācijā ar noturīgu pieprasījumu paaugstina gaļas un piena produktu (īpaši sviesta) cenas.

Pakalpojumu cenas pakāpeniski pieaug. Daļēji to nosaka augstāki iedzīvotāju ienākumi un tam sekojošais pieprasījums. Daļēji to ietekmē vienreizēji faktori (kuru ietekme, iespējams, nebūtu tik liela, ja vien nepieaugtu iedzīvotāju pirktspēja). Ja pavasarī par būtisku "vienreizējo" faktoru kalpoja autotransporta apdrošināšanas prēmiju sadārdzinājums, tad jūnijā nozīmīgi pieauga mobilā tālruņa pakalpojumu tarifi (tas formāli ir saistīts ar viesabonēšanas maksas atcelšanu ES). 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 26. feb.). Naftas cena samazinās, globālās pārtikas cenas pieaug . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3837
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Naftas cena samazinās, globālās pārtikas cenas pieaug " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.02.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3837>.

Restricted HTML

Up