08.07.2024.

Pakalpojumu cenu pieaugums arvien silda inflāciju Latvijā

Šogad cenu līmenis Latvijā atsevišķos mēnešos ir mazliet audzis, savukārt citos – tas samazinājies. Jūnijā inflācija Latvijā bija 1.4 %, cenām mēneša laikā samazinoties par 0.1 %.

Pēdējo gadu laikā saistībā ar inflāciju pirmie vārdi, kas cilvēkiem nāca prātā, visticamāk, bija  energo un pārtikas cenu pieaugums. Pašlaik un arī tuvāko mēnešu laikā līderpozīcijās varētu izvirzīties pakalpojumu cenu pieaugums, jo izrādās, ka nedzīvojam no maizes vien. Gan eirozonā, gan Latvijā šī gada pirmajā pusē salīdzinoši noturīgs bijis tieši pakalpojumu cenu kāpums.

Kādi tad ir pakalpojumi, ko ikdienā izmantojam? “Ikdienišķie” pakalpojumi saistīti ar sadzīvi un komunikāciju, tos izmanto teju visas mājsaimniecības. Protams, ir arī tādi pakalpojumi, ko mājsaimniecībās izmanto retāk kā reizi mēnesī, kā arī to izmantošanas biežums atkarīgs no katras mājsaimniecības interesēm, finansiālajām iespējām un vajadzībām (piemēram, izmitināšanas, izklaides vai veselības aprūpes pakalpojumi).

Tā kā izmantoto pakalpojumu klāsts var būt gana atšķirīgs, arī to cenu pieaugums atšķirīgi ietekmē dažādas iedzīvotāju grupas. Varbūt izvēlei iet uz koncertu reizi gadā, nevis katru nedēļu, nav tālejošas sekas, savukārt, ja iedzīvotāji vairāk sāks pārdomāt, vai var atļauties, piemēram, veselības aprūpes pakalpojumus, tam sekas jau var būt nopietnākas (piemēram, ambulatoro pakalpojumu cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 6.6 %, kas ir krietni virs vidējā cenu pieauguma valstī).

Lai gan pakalpojumiem proporcionāli lielāku daļu no izdevumiem velta turīgākās mājsaimniecības, atsevišķu pakalpojumu cenu pieaugums var būt kritisks arī iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem.

Tuvāko mēnešu un pat gadu laikā sagaidām, ka pakalpojumu cenu pieaugums Latvijā turpinās būt noturīgs. Kontekstam gan jāņem vērā, ka atsevišķu produktu cenas nepieaug tik strauji vai pat samazinās, tāpēc lielāku daļu personīgā budžeta var atvēlēt pakalpojumiem. Arī vidējās algas kāpums valstī pēdējo  gadu laikā ir bijis spēcīgs un tāds tas sagaidāms arī turpmāko gadu laikā. Tomēr jāvēro, kā situācija attīstās, it sevišķi iedzīvotājiem kritiski svarīgu pakalpojumu cenu jomā, lai nepieciešamības gadījumā var domāt par iespējamiem situācijas risinājumiem.

APA: Opmane, I. (2024, 15. jul.). Pakalpojumu cenu pieaugums arvien silda inflāciju Latvijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6506
MLA: Opmane, Ieva. "Pakalpojumu cenu pieaugums arvien silda inflāciju Latvijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6506>.
Up