28.02.2014.

Pāreja uz eiro būtiski palielinājusi bezskaidrās naudas izmantošanu

Janvāris bija pirmais ar eiro aizvadītais mēnesis, un tas apstiprināja iepriekš gaidīto tendenci - eiro ieviešana vienlaikus bijusi arī pāreja uz bezskaidrās naudas aktīvāku izmantošanu norēķinos. Lielākā daļa mājsaimniecību un uzņēmumu uzkrājumu, kas nonāca banku kontos decembrī, tur saglabājās arī janvārī, apliecinot, ka skaidrā nauda zaudē iepriekš tik nozīmīgo lomu norēķinos.

Uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumi janvārī gan sezonāli nedaudz samazinājās, tomēr saglabājās būtiski virs novembra līmeņa. Mājsaimniecību noguldījumi mēneša laikā saruka vien par 1.4% (decembrī to pieaugums sasniedza 6.3%), gada kāpuma tempam saglabājoties 13.2% līmenī, bet uzņēmumu noguldījumi samazinājās par 4.1% (pieaugums decembrī bija 11.2%) un to gada pieaugums temps veidoja 6.2% (novembrī tas bija 2.6%).

Janvārī banku kopējais kredītportfelis saruka par 3.5%, tomēr divas trešdaļas samazinājuma noteica strukturālas pārmaiņas – ar janvāri no kredītiestādes licences atteicās VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" un AS "UniCredit Bank". Līdz ar to kredītu gada samazinājuma temps janvārī sasniedza 9.4%, tomēr, neskaitot no licences atteikušos banku datus, kredītu gada samazinājuma temps bija vien 3.4%.

Attēls. Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)  

Atsevišķu naudas rādītāju gada pārmaiņas (%)  

Avots: Latvijas Banka

Ārējam pieprasījumam nostiprinoties un tautsaimniecības pozitīvajai izaugsmei turpinoties, gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību noguldījumi kredītiestādēs 2014. gadā turpinās augt, tomēr kāpuma temps nebūs straujš. Kreditēšanas dinamiku noteiks uzņēmumiem izsniegto kredītu attīstības tendences, savukārt mājsaimniecību sektors joprojām atturēsies no jaunu kredītsaistību uzņemšanās un to parāda līmenis pakāpeniski saruks. Lai gan kopējais banku kredītportfelis turpinās mazināties, atsevišķu lielāko banku izteikumi liecina, ka eksportējošie uzņēmumi, tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji varētu būt kredītus ņemt spējīga auditorija. Tomēr kopumā kredītportfeļa pieaugums varētu atsākties vien tuvāko pāris gadu laikā. 

APA: Purviņš, V. (2024, 19. jun.). Pāreja uz eiro būtiski palielinājusi bezskaidrās naudas izmantošanu . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1007
MLA: Purviņš, Vilnis. "Pāreja uz eiro būtiski palielinājusi bezskaidrās naudas izmantošanu " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1007>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up