03.08.2021.

Zaļo apstrādes rūpniecība, plaukst cenas

Zaļo apstrādes rūpniecība, plaukst cenas
Foto: Shutterstock

Uz pērnā gada fona, kad atsevišķas rūpnīcas bija dīkstāvē dažādu pandēmijas radīto piegāžu ķēžu pārrāvumu dēļ, šī gada 2. ceturksnis apstrādes rūpniecībā izskatās kā līksma ballīte – 14.2% izlaides kāpums salīdzinājumā ar 2020. gada 2. ceturksni!

Salīdzinājumā ar šā gada 1. ceturksni izaugsme jau ir krietni piezemētāka (par +2.2%). Savukārt, ja lūkojamies uz dinamiku, kopš Covid-19 ienāca Zemes orbītā, tad apstrādes rūpniecības ražošanas jaudas ir atjaunojušās un kopumā ražošanas apjomi pat pārsniedz pirmspandēmijas līmeni. Apgrozījuma pieaugums ir vēl iespaidīgāks (sk. 1. attēlu), un to noteicis cenu kāpums.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (fiziskā apjoma indekss) un apgrozījums, 2019.g.vid.=100%

 

Apstrādes rūpniecības izlaide (fiziskā apjoma indekss) un apgrozījums, 2019.g.vid.=100%
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Latvijas Bankas aprēķini

 

Neraugoties joprojām esošām ķibelēm ar dažādu komponenšu deficītu, izejmateriālu sadārdzinājumu, transporta konteineru pieejamību un pārvadājumu izmaksu pieaugumu, vairākas rūpniecības apakšnozares uzrāda iespaidīgus produkcijas izlaides pieauguma tempus. Piemēram, auto detaļu, tekstilizstrādājumu, poligrāfijas, būvmateriālu, ķīmisko produktu, metālizstrādājumu un gumijas izstrādājumu ražotāji.

Uz zaļa zara ar krietni izplaukušajām cenām sēž arī kokrūpnieki un mēbeļu ražotāji. Tiesa, daļai tālākapstrādes uzņēmumu izejmateriālu cenu kāpums sagādā raizes, bet patlaban situāciju glābj augstais pieprasījums – pircējs ir gatavs maksāt arī augstāku cenu. 

Grūtāk klājas iekārtu remonta un uzstādīšanas sektorā, kur nozīmīgs negatīvs faktors varētu būt dažādu rezerves detaļu trūkums.

Kā redzams 1. attēlā, tikai pirmais pandēmijas vilnis acīmredzami ietekmēja apstrādes rūpniecības kopējo izlaidi. Tādējādi arī turpmāk šīs nozares attīstība varētu saglabāties stabilāka, neraugoties uz iespējamiem jauniem pandēmijas viļņiem. Tomēr tā ir tikai šķietamība par vidējo temperatūru slimnīcā. Katrā apakšnozarē, katrā uzņēmumā ir savi izaicinājumi un arī pandēmijas dažādās ietekmes neiet secen –  vieni ražošanu kāpina, citi ražo mazāk.

APA: Puķe, A. (2024, 14. jul.). Zaļo apstrādes rūpniecība, plaukst cenas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5279
MLA: Puķe, Agnese. "Zaļo apstrādes rūpniecība, plaukst cenas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 14.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5279>.

Restricted HTML

Up