14.12.2022.

Ekspertu saruna: Inflācija toreiz un tagad

  • Latvijas Banka
    Latvijas Banka
Ilustratīvs attēls: Latvijas Bankā notiekošās ekspertu sarunas
Foto: Latvijas Banka

Šī saruna tika veltīta aktuālākajai tēmai ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas un pasaules mērogā – strauji augošajai inflācijai un tās iemesliem.

Inflācija kopš pērnā gada vasaras ir "karstais kartupelis" kā ekonomistu, tā arī uzņēmēju un iedzīvotāju sarunās. Oktobrī cenas bija vidēji par 21.8% augstākas nekā pirms gada, pārsniedzot 2009. gada cenu kāpuma pīķi, turklāt paredzams, ka situācija būs saspringta vēl kādu laiku, globālajām energoresursu un pārtikas cenām saglabājoties augstām. Sabiedrībai joprojām nav skaidrs – šis ir 2009. gada augstās inflācijas scenārija atkārtojums vai šoreiz inflācijas iemesli un līdz ar to pielietojamie tās savaldīšanas risinājumi ir citi? Latvijas Bankas rīkotajā ekspertu sarunā apskatīsim pašreizējo inflāciju no vairāku to ietekmējošo faktoru viedokļa – enerģijas cenu kāpuma, pārtikas cenām, situācijas darba tirgū, kā arī no fiskālās un monetārās politikas puses. Uz diskusiju aicināti attiecīgo jomu vadošie eksperti, kuri sniegs savu ieskatu cenu attīstības tendencēs un prognozēs. Kopīgi spriedīsim, ko šoreiz darīt, lai iespējami ātri un nesāpīgi savaldītu augsto cenu skrējienu.

Ilustratīvs attēls BitānsEkspertu sarunu moderēs Latvijas Bankas ekonomists, Monetārās politikas pārvaldes vadītāja vietnieks Mārtiņš Bitāns. Sarunu ievadīs M. Bitāna ieskats šā gada inflācijas tendencēs Latvijā, skaidrojot inflācijas iemeslus kā globālā, tā arī vietējā līmenī, salīdzinot tās ar norisēm "trekno gadu" krīzes laikā 2009. gadā un mēģinot saprast, ko gaidīt tuvākajā un tālākajā nākotnē. Tiks atklāti vērtēts arī tas, kā inflāciju ietekmēja iepriekšējo gadu centrālo banku īstenotā atbalstošā monetārā politika.

Ekspertu sarunā piedalīsies:

Ilustratīvs attēls vAntraAnta Praņēviča
"Figure Baltic Advisory" vadošā konsultante un valdes locekle
Kā augsta inflācija ietekmē attiecības starp darba devējiem un darba ņēmējiem? Ko saistībā ar darba samaksu pieprasa darbinieki un ko var atļauties uzņēmēji?

Ilustratīvs attēls GulbeAsoc. prof. Dr. oec. Ingūna Gulbe
APP "Agroresursu un ekonomikas institūts" Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece
Kā globālās norises ietekmē pārtikas cenas Latvijā? Kad pārtikas cenu kāpums apstāsies – globāli un Latvijā?

Ilustratīvs attēls LāriņšAndris Lāriņš
AS "SEB banka" Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs
Kā finanšu tirgus dalībnieki vērtē centrālo banku iepriekšējo ietekmi uz inflācijas kāpumu un pašreizējos centienus ierobežot inflāciju? Cik ilgi un cik strauji procentu likmes kāps turpmāk, un cik ilgi tās saglabāsies augstā līmenī?

Ilustratīvs attēls MiķelsonsJānis Miķelsons
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors
Kādas un cik noturīgas ir pašreizējās cenu tendences globālajos energoresursu tirgos, Eiropā un Baltijas reģionā? Cik cieša ir saistība starp globālo energoresursu cenām un to, ko mājsaimniecības "jūt" savos maciņos?

Ilustratīvs attēlsĀboliņšMSc. oec. Mārtiņš Āboliņš
AS "Citadele banka" ekonomists, Fiskālās disciplīnas padomes loceklis
Kā līdzšinējais valsts atbalsts uzņēmumiem un mājsaimniecībām ir ietekmējis inflāciju Latvijā? Cik efektīvi ar inflāciju var cīnīties ar fiskālās politikas palīdzību?

APA: Banka, L. (2024, 15. jul.). Ekspertu saruna: Inflācija toreiz un tagad. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5752
MLA: Banka, Latvijas. "Ekspertu saruna: Inflācija toreiz un tagad" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 15.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5752>.

Restricted HTML

Up