10.05.2010.

Eksports pieaug; tālākam optimismam ir pamats

Informācija par ārējās tirdzniecības attīstību 2010. gada martā liecina, ka iepriekšējo mēnešu konfidences rādītāju uzlabošanās nav bijis tikai uzņēmēju optimisms par gaidāmo ekonomikas atveseļošanos. Preču eksporta vērtība martā salīdzinājumā ar februāri palielinājās par 13.4%, bet salīdzinājumā ar 2009. gada martu - par 19.7%. Nominālā eksporta pieaugumu daļēji ietekmēja cenu pieaugums metāliem, koksnei un minerālproduktiem, taču eksports būtiski pieauga arī citās preču grupās: pārtikas rūpniecības produktu eksports mēneša laikā pieauga par 29.2%, ķīmiskās rūpniecības izstrādājumu - par 27.4%, bet satiksmes līdzekļu - par 59.2%.

Līdz ar rūpnieciskās ražošanas atkopšanos, kur pieaugums martā bija 12.2% salīdzinājumā ar februāri un 11.1% salīdzinājumā ar 2009. gada martu, aktualizējas importa izejvielu nepieciešamība. Arī iekšzemes pieprasījuma stabilizēšanās izpaužas importa kāpumā, un preču importa vērtība martā par 16.6% pārsniedz februāra līmeni un par 4.8% - iepriekšējā gada atbilstošā perioda importa vērtību.

Arī otrā ceturkšņa konfidences rādītāju dinamika rūpniecībā ir optimistiska: neviens no rādītājiem, kas raksturo konkurētspējas novērtējumu, vairs nav negatīvs. Tostarp jauno pasūtījumu vērtējums nākošajiem mēnešiem pieaudzis no -16 līdz +6 punktiem (atbilžu saldo, %), bet gaidāmā eksporta vērtējums no 1 līdz 10 punktiem. Turpina palielināties jaudu noslodze, kas jau pārsniedz 60%, tāpat uzlabojas uzņēmēju vērtējums par konkurētspējas pozīciju iekšzemes un ārējā tirgū. Arī nelielo bezdarba sarukumu aprīlī var skaidrot gan ar sezonas darbu aktualizēšanos, gan ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos.

Sekmīga ārējo tirgu attīstība tuvākajos mēnešos būs galvenais Latvijas uzņēmējdarbības aktivizēšanos noteicošais faktors. Kā riska faktoru eksporta pieprasījuma attīstībai jāmin Grieķijas ekonomiskās grūtības, kas var ietekmēt eiro zonas attīstību kopumā, tomēr atzīstami vērtējami gan Grieķijas valdības centieni ātri reaģēt uz radušos situāciju, gan arī pārējo eiro zonas valstu valdību un starptautisko institūciju plānotā palīdzība situācijas risināšanai.

APA: Paula, D. (2023, 24. sep.). Eksports pieaug; tālākam optimismam ir pamats. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1410
MLA: Paula, Daina. "Eksports pieaug; tālākam optimismam ir pamats" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 24.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1410>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up