21.06.2011.

Energoresursu cenas kāpinās ražotāju cenas arī tuvākajā nākotnē

Energoresursu cenu kāpums turpina nodrošināt ražotāju cenu pieaugumu – maijā tās salīdzinājumā ar aprīli palielinājušās par 1.0% (salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu – par 7.8%). Tāpat kā aprīlī, augot dabasgāzes tirdzniecības cenai, ražotāju cenu indeksu galvenokārt (divas trešdaļas no mēneša kāpuma) paaugstināja energoresursu ražošanas izmaksu kāpums. Gaidāms, ka tuvākajā laikā šis energoresursu cenu palielinājums sadārdzinās arī citu, īpaši energoietilpīgo, nozaru produkcijas ražošanu. Tomēr resursu cenu stabilizēšanās un pat samazināšanās pasaulē atspoguļojas atsevišķu nozaru ražotāju cenu dinamikā – samazinājās metālu ražošanas un kokapstrādes cenas. Savukārt pārtikas ražošanas cenas turpināja augt, bet jau daudz lēnāk nekā gada sākumā.

Joprojām samērā straujais ražotāju cenu kāpums, īpaši vietējā tirgū ražotajai produkcijai, liecina, ka ražotāji izejmateriālu cenu palielināšanos turpina pilnībā pārnest uz patērētāju. To var novērot arī patēriņa cenās. No vienas puses, augstais inflācijas gaidu līmenis (iedzīvotāji gaida cenu kāpumu un redz tā pamatojumu) ļauj uzņēmumiem – gan ražotājiem, gan mazumtirgotājiem – samērā viegli kāpināt cenas. No otras puses, iekšzemes pieprasījums joprojām ir zems, tāpēc izmaksu kāpuma lielas daļas nodošana patērētājam liecina par samērā zemu konkurences līmeni un uzņēmumu centieniem uzlabot peļņas rādītājus.

Tuvākajā nākotnē energoresursu cenu kāpums turpinās ietekmēt gan ražotāju, gan patēriņa cenu dinamiku. Tomēr gaidāms, ka pašlaik novērojamā resursu cenu stabilizēšanās pasaulē ļaus cenu kāpuma spiedienam drīzumā mazināties. 

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 23. sep.). Energoresursu cenas kāpinās ražotāju cenas arī tuvākajā nākotnē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1275
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Energoresursu cenas kāpinās ražotāju cenas arī tuvākajā nākotnē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1275>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up