08.07.2014.

Gada inflācija zema, bet pamatinflācija atspoguļo tautsaimniecības izaugsmi

Jūnijā patēriņu cenu gada inflācija saglabājās stabila (0.7%) un cenu kāpumu galvenokārt noteica iekšzemes pieprasījuma faktori.

Piedāvājuma puses ārējo faktoru kopējā ietekme uz Latvijas inflāciju jūnijā bija samērā neitrāla, jo naftas cenas jūnija otrajā pusē pēc uzbrukumiem Irākas lielākajai naftas pārstrādes rūpnīcai pieauga, bet pasaules pārtikas cenas saruka trešo mēnesi pēc kārtas. Lielāko graudu eksportētāju valstu laikapstākļu un gaidāmā tirdzniecības apjoma dēļ būtiski uzlabojās pasaules graudaugu ražas novērtējums, sezonas krājumu un izlietojuma attiecībai pieaugot līdz 24.3%, kas ir 12 gadu augstākais līmenis (FAO dati). Ja šīs prognozes īstenosies, tas varētu būt šīs sezonas pārtikas cenas pazeminošs faktors.

Iekšzemes piedāvājuma faktori jūnijā inflāciju būtiski neietekmēja, bet jūlija inflāciju ietekmēs ūdens un kanalizācijas pakalpojumu tarifu kāpums Rīgā un būtisks starpoperatoru norēķinu tarifu sarukums fiksētajos un mobilajos sakaru tīklos no 1. jūlija, kā arī viesabonēšanas tarifu kritums. Tos gan daļēji varētu "kompensēt" Tele2 jaunie, paaugstinātie tarifi. Dabasgāzes cena mājsaimniecībām otrajā pusgadā palikusi nemanīga un inflāciju neietekmēs, taču naftas produktu cenu nākotnes novērtējuma dēļ Latvijas Gāze prognozē nelielu dabasgāzes tarifu pieaugumu jūlijā rūpnieciskajiem patērētājiem, ietekmējot siltumenerģijas cenu.

Pamatinflācija pārsniedz kopējo inflāciju (t.i., zemais kopējās inflācijas līmenis izriet no piedāvājuma faktoriem). Pieprasījuma ietekme aktuālajos inflācijas datos drīzāk jūtama pakalpojumu cenās. Arī jūnijā, līdzīgi kā maijā, nedaudz vairāk nekā pērn atbilstošajā periodā sezonas ietekmē auga ar tūrismu saistīto pakalpojumu cenas, un šādu cenu dinamiku, visticamāk, radījusi tūrisma aktivitātes palielināšanās, kas saistīts ar kultūras galvaspilsētas statusu Rīgai šogad. Tomēr šādas aktivitātes, pat ja tās īslaicīgi ietekmē cenu līmeni, neveido cenu tendenci. Lai gan lielu viesu skaitu Rīga sagaidīs jūlijā, kad Latvijā notiks Pasaules koru olimpiāde, taču šim notikumam varētu būt īslaicīga ietekme uz pakalpojumu cenām (turklāt drīzāk SPCI, nevis PCI), līdzīgi kā to varēja redzēt Pasaules hokeja čempionāta laikā 2006. gadā, kad gada PCI un SPCI atšķirība pieauga tikai notikuma mēnesī.

APA: Paula, D. (2023, 04. oct.). Gada inflācija zema, bet pamatinflācija atspoguļo tautsaimniecības izaugsmi. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/980
MLA: Paula, Daina. "Gada inflācija zema, bet pamatinflācija atspoguļo tautsaimniecības izaugsmi" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/980>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up