21.08.2018.

Gads ar zibmaksājumiem – par paveikto un ambicioziem plāniem

Foto: Shutterstock

Zibmaksājumi labi raksturo, kādiem jābūt mūsdienīgiem finanšu sektora pakalpojumiem. 21. gadsimta patērētājs sagaida, ka ikviens pakalpojums ir pieejams tiešsaistes režīmā šeit un tagad. Rēķina apmaksa, pirkums vai pārskaitījums draugiem un radiniekiem var notikt jebkurā diennakts laikā un no jebkuras vietas, kur vien ir pieejams internets, un pietiek ar pāris klikšķiem un tikpat maz sekundēm, lai nauda jau būtu nonākusi pie adresāta. Ar zibmaksājumiem veikt maksājumus ir ātri, ērti, droši un patīkami!

Šā gada 28. augustā aprit gads, kopš Latvijas Banka kā pirmā eiro zonā ieviesa zibmaksājumu – zibenīgu starpbanku pārskaitījumu sekunžu laikā bez brīvdienām jebkurā diennakts laikā – infrastruktūru komercbankām un citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, kuru uzdevums ir nodrošināt šo pakalpojumu saviem klientiem. 

Zibmaksājumu priekšrocības ar 2017. gada novembri jau izjutuši bankas "Citadele" un "SEB bankas" klienti – gan savstarpējos pārskaitījumos, gan pārskaitījumos uz virkni eiro zonas valstu banku. Pašlaik jau lielākā daļa klientu maksājumu starp šīm abām komercbankām notiek caur t.s. zibmaksājumu kanālu, tātad zibenīgā ātrumā, jebkurā diennakts laikā, bez brīvdienām un svētku dienām. Šo 9 mēnešu laikā Latvijas Bankas sistēmā ir apstrādāti vairāk nekā 1.2 milj. zibmaksājumu un saņemtas tehnoloģiju ekspertu un banku klientu pozitīvas atsauksmes. Esam vadošā valsts eiro zonā zibmaksājumu ieviešanas jomā, ievērojami apsteidzot arī mūsu kaimiņus.

Paredzams, ka jau tuvāko mēnešu laikā paplašināsies komercbanku loks, kas nodrošina saviem klientiem zibmaksājumus, un absolūti lielākā daļa Latvijas  iedzīvotāju un uzņēmēju  savstarpējo maksājumu tiks nodrošināti ar šīs infrastruktūras starpniecību, t.i. notiks zibenīgi jebkurā laikā. Patērētājiem tas nozīmē būtisku laika ekonomiju un dažādas iespējas labāk rīkoties ar savu naudu. 

Mūsdienās vairāk nekā jebkad iepriekš ir aktuāls teiciens "laiks ir nauda". Viedtālruņi, ilgāks laiks virtuālajā vidē, iespēja pieslēgties internetam jebkurā vietā, kur vien ir mobilie sakari, – šīs un citas tehnoloģijas maina mūsu ikdienu. Esam jau pieraduši, ka jebkuru darbību varam izpildīt vēlamajā laikā un vietā. Piemēram, arvien populārāka kļūst iepirkšanās ārpus tradicionālajiem veikaliem – tiešsaistē, interneta veikalos. Tāpat arvien biežāk skaidrās naudas vietā priekšroku dodam citiem norēķinu līdzekļiem – kartēm un pārskaitījumiem. 

Šī paradumu maiņa izteikti ir vērojama jauniešu vidū, kuri nevar iedomāties dzīvi ar lēnu internetu un sagaida identisku ātrumu dažādu pirkumu vai pārskaitījumu veikšanā tiešsaistē. Zibmaksājumi ir būtiska šo un citu nākotnes pakalpojumu sastāvdaļa, jo paver iespējas nodrošināt dažādus pakalpojumus ļoti ātri. Viedtālrunis šobrīd būtu ērtākā ierīce zibmaksājumu veikšanai, tomēr tos var veikt arī no internetbankas. Zibmaksājumu ieguvumus var izbaudīt arī tie, kam nav viedtālruņa, bet kam svarīga naudas saņemšana savā kontā jebkurā laikā, tai skaitā brīvdienā vai svētku dienā. Zibmaksājumu infrastruktūra ir universāla, un nākotnē, īpaši lietu interneta laikmetā, tos varēs veikt arī no jebkurām citām ierīcēm. 

Sabiedrības vajadzības nosaka to, ka komercbankām, radošiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem un tirgotājiem jāievieš arvien radošāki norēķinu risinājumi. Zibmaksājumu nākotne ir ciešāka integrācija ar viedtālruņu un citu mobilo ierīču sniegtajām iespējām, lai iedzīvotāji varētu izmantot šo norēķinu veidu, maksājot par precēm veikalos un par dažādiem (ēdināšanas, braukšanas u.c.) ikdienas pakalpojumiem. 

Zibmaksājumiem ir acīmredzams potenciāls būtiski uzlabot ne tikai procesu ātrumu, bet sekmēt arī komisijas maksu samazināšanos, vienkāršākus maksājumu veikšanas procesus, alternatīvas mazajiem tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem un, galu galā, arī veicināt patērētāju uzticību. Piemēram, strīdos starp pircēju un preču pārdevēju būs iespējams panākt iztērētās naudas atgriešanu nekavējoties, veicinot pozitīvāku iepirkšanas pieredzi. 

Rēķina apmaksu vai pārskaitījumu draugiem varēs veikt no sava viedtālruņa, un tas neprasīs vairāk kā pāris pieskārienus ekrānam un tikpat maz sekundes. Pieprasiet zibmaksājumu pakalpojumu no savas bankas jau tagad!

zibmaksājumi

* Latvijas Banka organizē un uztur maksājumu sistēmu infrastruktūru Latvijā, nodrošinot starpbanku norēķinus eiro. Modernu maksājumu pakalpojumu attīstībai veltīta gadskārtējā Latvijas Bankas rīkotā tautsaimniecības konference "22. gadsimta maksājumi: šodiena veido nākotni" 2018. gada 3. oktobrī.

APA: Fiļipovs, D. (2020, 20. sep.). Gads ar zibmaksājumiem – par paveikto un ambicioziem plāniem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4213
MLA: Fiļipovs, Deniss. "Gads ar zibmaksājumiem – par paveikto un ambicioziem plāniem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.09.2020. <https://www.makroekonomika.lv/node/4213>.
Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Image CAPTCHA
Up