12.04.2023.

Inflācija lēnām mazinās

Ilustratīvs attēls kaķis uz radiatora
Foto: Shutterstock

Lai gan marta inflācija salīdzinājumā ar iepriekšējos mēnešos piedzīvotajiem rekordiem ir sarukusi, tā joprojām ir augsta un gan kopējā inflācija, gan cenu kāpums, izslēdzot mainīgās energoresursu un pārtikas cenas, Latvijā ir starp augstākajiem eiro zonā. 2023. gada martā gada laikā cenas Latvijā ir pieaugušas par 17.3%, mēneša laikā tās pieauga par 0.7%.

Joprojām ir spēkā dažādas valsts atbalsta programmas energoresursu cenu pieauguma mazināšanai. Tomēr arī pašas energoresursu cenas ir stabilizējušās zemākos līmeņos, nekā tās bija rudens un ziemas mēnešos. Vairākās pašvaldībās martā tika samazināti centralizētās siltumapgādes tarifi, citās šāds samazinājums gaidāms tuvāko mēnešu laikā. Aktīvi darbojoties konkurencei dabasgāzes piedāvātāju starpā, sagaidāms, ka patērētāji arī to drīzumā izjutīs savu rēķinu sarukumā. Tomēr uz citu energoresursu cenu iespējamu attīstību pretējā virzienā norāda atsevišķi notikumi pasaulē, piemēram, OPEC+ valstīm vienojoties par naftas ieguves apjomu samazinājumu, globālās naftas cenas ir nedaudz pieaugušas.

Augstās inflācijas periods ir ietekmējis cenu pieauguma struktūru. Latvijā, līdzīgi kā citviet eiro zonā, ir arī salīdzinoši augsta pamatinflācija. Tā pieaugusi, realizējoties netiešiem efektiem no enerģijas izmaksu sadārdzinājuma. Līdz šim algu pieauguma ietekme uz pamatinflāciju novērtēta kā neliela, tomēr aktuāls ir jautājums, kāda būs atalgojuma dinamika šī gada laikā, kad uzņēmumiem citas izmaksas mazināsies. Lai gan straujāks atalgojuma pieaugums var palīdzēt uzturēt patērētāju pirktspēju, tas gan no pieprasījuma, gan piedāvājuma puses arī palielina spiedienu uz cenu pieaugumu.

Latvijas Bankas martā izziņotajās ekonomikas attīstības prognozēs šim gadam prognozētā inflācija Latvijā ir 10.0%. Līdz šādam “desmitniekam” mums vairs nav tāls ceļš ejams. Ņemot vērā globālo resursu cenu attīstības tendences un to ietekmes novērtējumu uz Latvijas inflāciju, ja turpināsies līdzšinējais attīstības scenārijs, sagaidāms, ka jau gada otrajā pusē Latvijā inflācija būs mērāma ar viencipara skaitli, gada nogalē svārstoties jau vien ap 3%.

APA: Opmane, I. (2023, 28. nov.). Inflācija lēnām mazinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5892
MLA: Opmane, Ieva. "Inflācija lēnām mazinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/5892>.

Līdzīgi raksti

Komentāri ( 1 )

  • Gabriels Mikažāns
    16.05.2023 11:16

    Ļoti nononoderiga infohmacija!

Restricted HTML

Up