08.04.2022.

Kara izraisītās inflācijas pirmais vilnis martā sasniedzis Latviju

"  "
Foto: Shutterstock

Ņemot vērā satricinājumus, ko Eiropa piedzīvoja, februāra beigās Krievijai iebrūkot Ukrainā, inflācijas pirmais vilnis, kas martā sasniedzis Latviju, ir gana pieticīgs – vien nedaudz lielāks nekā inflācija, ko piedzīvojām iepriekšējos mēnešos. Latvijā mēneša inflācija 2022. gada martā sasniegusi divciparu skaitli un pakāpusies līdz 11.5% (salīdzinot pieaugumu - gads pret gadu).

Karadarbības un sankciju ietekmē energoresursu un pārtikas cenas augušas globāli, līdzīgas cenu pieauguma tendences vērojamas arī Latvijā. Globālo cenu ātra pārnese uz to, ko redzam cenu zīmēs pie mums, vislabāk vērojama degvielas cenu pieaugumā un cenu kāpumā precēm, kuru piegādē relatīvi svarīgu lomu ieņem Krievija vai Ukraina. Tomēr, augot izejvielu cenām un sadārdzinoties piegādes izmaksām, cenu kāpums turpināsies arī tuvākajos mēnešos. Turklāt atsevišķām precēm un pakalpojumiem, piemēram, siltumapgādei, elektroenerģijai u.c., kurām cenu izmaiņas tiek regulētas vai ir spēkā tarifi ar fiksētu cenu kādā laika periodā – pieaugumu izjutīsim ar novēlošanos. Tas mūs vēl pilnā apjomā nav sasniedzis.

Pašlaik tomēr svarīgākais – cik ātri vētra mitēsies? Latvijas Bankā esam analizējuši vairākus scenārijus, kā inflācija Latvijā varētu turpināt attīstīties. Diemžēl neviens no tiem nesniedz optimistiskāku skatu kā mūsu pamatprognoze, kas sagaida, ka inflācija 2022. gadā būs 9.5%.

APA: Opmane, I. (2023, 28. nov.). Kara izraisītās inflācijas pirmais vilnis martā sasniedzis Latviju. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5542
MLA: Opmane, Ieva. "Kara izraisītās inflācijas pirmais vilnis martā sasniedzis Latviju" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.11.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/5542>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up