30.09.2009.

Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada augustā

Mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmās cenās augustā salīdzinājumā ar jūliju samazinājās par 3.3%, kas kontrastē ar vairāku ražošanas nozaru, it īpaši pārtikas un koksnes nozaru pārstāvju pozitīviem vērtējumiem par jaunām iespējām Latvijas un ārējos tirgos, minot pievilcīgāku cenu politiku, uzlabojumu iedzīvotāju un uzņēmēju noskaņojuma rādītājos. Tas liecina, ka tautsaimniecības stabilizācijas pirmās tendences joprojām ir trauslas.

Mazumtirdzniecības apgrozījuma lejupslīdi galvenokārt noteica ilglietojuma preču pieprasījuma kritums, pārtikas preču pieprasījumam saglabājoties iepriekšējā līmenī. Savukārt ārpus mazumtirdzniecības apgrozījuma uzskaitītā automašīnu pārdošana augustā uzrādījusi 6.5% kāpumu.

Sagaidāms, ka mazumtirdzniecības rādītāju uzlabošanās būs pakāpeniska un svārstīga mēnešu datos: samazinoties līdz ar budžeta izdevumu grozījumiem un palielinoties līdz ar patērētāju un uzņēmumu noskaņojuma uzlabošanos. Lai veicinātu ātrāku ekonomikas, tajā skaitā arī tirdzniecības atjaunošanos līdztekus valsts pārvaldes optimizēšanai, nedrīkstam aizmirst par ekonomikas stimulēšanu, mērķtiecīgāk izmantojot ES fondu finansējumu un mazinot birokrātisko slogu.

Būtiska nozīme ir arī pēc iespējas ātrākai 2010. gada budžeta izstrādei, kas  nepieciešama ne vien valsts tēriņu un ienākumu sabalansēšanai, bet arī investoru un aizdevēju uzticības atjaunošanai. Ja uzticēšanās valsts spējai pildīt saistības un ievērot konsekventu valdības politiku mazinās, tas rada papildu spiedienu uz nepieciešamā finansējuma izmaksām kā sabiedriskajam, tā arī privātajam sektoram.

APA: Puķe, A. (2023, 03. oct.). Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada augustā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1486
MLA: Puķe, Agnese. "Komentārs par mazumtirdzniecības datiem 2009. gada augustā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 03.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1486>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up