23.05.2011.

Latvijā ražotāju cenas kāpina elektroenerģijas tarifu paaugstinājums

Kamēr pasaulē resursu cenas sāk uzrādīt stabilizēšanās pazīmes, Latvijā ražotāju cenas turpināja pieaugt arī aprīlī. Tās pieauga par 2.3% salīdzinājumā ar martu un bija par 8.6% augstākas nekā pirms gada. Cenu kāpumu noteica vietējam tirgum ražoto preču sadārdzināšanās, mēneša laikā cenām šajā grupā pieaugot par 4.2%. Gandrīz 90% šī pieauguma veidoja kāpums elektroenerģijas tarifos, tam pievienojās arī ražotāju cenu kāpums apstrādes rūpniecībā. Apstrādes rūpniecībā aizvien vērojams nozīmīgs izejvielu cenu spiediens, un ievērojams cenu kāpums turpinājās nozarēs, kur nozīmīgu izmaksu daļu veido maksa par izejvielām, it īpaši pārtikas rūpniecībā, metālu un koksnes ražošanā, kā arī citur.

Gaidāms, ka gan pārtikas un energoresursu, gan arī citu resursu cenu stabilizēšanās, ko šobrīd novērojam pasaules tirgos, drīz vien atspoguļosies arī ražotāju cenu dinamikā Latvijā, kas savukārt pēc laika mazinās spiedienu arī uz patēriņa cenu kāpumu. Tomēr fakts, ka dabasgāzes cenas, ko lielākoties izmanto enerģijas ražošanai Latvijā, šobrīd piesaistītas pie pagājušo 9 mēnešu vidējām enerģijas cenām, nozīmē to, ka energoresursu cenās kāpums vēl tikai gaidāms un tādējādi tas turpinās paaugstināt ražošanas izmaksas. Dabasgāzes tirdzniecības cenu kāpums atspoguļosies maija un jūnija cenu rādītājos.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Latvijā ražotāju cenas kāpina elektroenerģijas tarifu paaugstinājums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1286
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Latvijā ražotāju cenas kāpina elektroenerģijas tarifu paaugstinājums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1286>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up