19.06.2010.

Latvijā ražotāju cenas kāpj lēnāk nekā pasaulē - konkurētspēja turpina uzlaboties

Ražotāju cenas maijā turpināja pieaugt, tās bija par 1.8% augstākas nekā aprīlī un par 3.3% augstākas nekā pirms gada. Galvenokārt šo kāpumu ietekmēja augošās cenas eksporta tirgos, kā arī energoresursu sadārdzināšanās iekšzemē ārējo faktoru ietekmē. Tomēr joprojām augstā bezdarba līmeņa, kā arī atalgojuma krituma ietekmē ražotāju cenas atsevišķām vietējā tirgū pārdotām precēm maijā turpināja samazināties. Tādējādi vietējā tirgū pārdoto preču ražotāju cenas joprojām bija par 0.6% zemākas nekā pirms gada.

Lai gan ražotāju cenu indeksa gada pieaugums jau kopš aprīļa ir pozitīvs, tā kāpums ir lēnāks nekā galvenajās tirdzniecības partnervalstīs. Tādējādi Latvijas uzņēmēju konkurētspēja turpina uzlaboties. Reālā efektīvā kursa, kurš aprēķināts izmantojot ražotāju cenu indeksu, kritums turpināja palielināties un aprīlī tas bija jau par -10.2% zemāks nekā pirms gada. Konkurētspējas uzlabošanās atspoguļojas arī stabili augošajos eksporta rādītājos.

Sagaidāms, ka arī tuvākajā nākotnē gan augstais bezdarba līmenis iekšzemē, gan cenu kāpums ārvalstīs turpinās ietekmēt ražotāju cenu pārmaiņas. Turklāt jūnijā nozīmīgi kāpuši dabasgāzes tarifi rūpnieciskajiem klientiem., Tādējādi pieaugušas energoresursu ražošanas cenas, kas ievērojami mazinās cenu kritumu. Nozīmīgākie cenu attīstības riski joprojām saistās ar nedrošību par ārējā pieprasījuma atkopšanos, īpaši eiro zonā.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Latvijā ražotāju cenas kāpj lēnāk nekā pasaulē - konkurētspēja turpina uzlaboties. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1392
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Latvijā ražotāju cenas kāpj lēnāk nekā pasaulē - konkurētspēja turpina uzlaboties" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1392>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up