30.08.2010.

Līdz gada beigām situāciju mazumtirdzniecībā noteiks piesardzība

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūlijā (salīdzināmās cenās, izslēdzot sezonālo ietekmi) salīdzinājumā ar jūniju samazinājās par 0.5%, tādējādi turpinoties lēnai un nevienmērīgai attīstībai. Atšķirībā no iepriekšējiem mēnešiem šoreiz kāpums - par 2.1% - vērojams pārtikas preču grupā, bet nepārtikas preču pieprasījums samazinājās par 1.8%.

Kopš agra pavasara kāpums vērojams automobiļu pārdošanā, kas tiek uzskaitīta ārpus mazumtirdzniecības. Līdz ar to arī jūlijā mazumtirdzniecības un auto pārdošanā kopumā fiksēts pieaugums (skat. 1.attēlu). Indikatīvu priekšstatu par auto tirdzniecību sniedz CSDD statistika par pirmoreiz reģistrēto vieglo automobiļu skaitu, kas jūlijā joprojām pieauga gan gada, gan mēneša izteiksmē. Tomēr redzams, ka mēneša kāpums ir kļuvis mērenāks: sezonāli izlīdzinātais pieauguma temps bija 4.8% pēc 9.2% vidēji aprīlī - jūnijā. Runājot par šo rādītāju, protams, jāpatur prātā zemais 2009. gada bāzes līmenis pēc ļoti straujā auto pārdošanas krituma 2007.-2009. gadā (sk. 2. attēlu).

Lai gan pozitīvas pārmaiņas iekšzemes pieprasījumā notiek agrāk, nekā prognozēts, tomēr jauns "uzrāviens" pašlaik nav gaidāms. Pieprasījuma atjaunošanos vismaz līdz gada beigām ierobežos nenoteiktība, ko rada vairāki nezināmie: Saeimas vēlēšanas oktobrī, valdības izveidošana un 2011. gada valsts budžeta pieņemšana, kā arī attiecīgie lēmumi par nodokļu politiku un budžeta izdevumu mazināšanu. Mājsaimniecības būs piesardzīgas savos tēriņos arī tikmēr, kamēr nebūs redzējušas rēķinus par komunālajiem izdevumiem jaunajā apkures sezonā un samaksājušas nekustamā īpašuma nodokli par mājokli (kas ir šī gada jaunums) un zemi. Šo piesardzības pastiprināšanos daļēji uzrāda arī Eiropas Komisijas publicētie uzņēmēju un iedzīvotāju noskaņojuma dati: pēc iepriekšējās pakāpeniskās uzlabošanās tirdzniecības konfidences indikators saruka par 0.7 punktiem jūlijā un vēl par 0.2 punktiem augustā. Patērētāju konfidencē samazinājumam jūlijā par 2.0 punktiem augustā sekoja 2.7 punktu uzlabojums.

Devums mazumtirdzniecības reālajā mēneša pieaugumā
1.attēls. Devums mazumtirdzniecības reālajā mēneša pieaugumā, % punkti, sezonāli izlīdzināti dati


CSDD pirmo reizi reģistrēto automobiļu skaits un automobiļu pārdošana
2.attēls. CSDD pirmo reizi reģistrēto automobiļu skaits un automobiļu pārdošana

APA: Puķe, A. (2023, 04. oct.). Līdz gada beigām situāciju mazumtirdzniecībā noteiks piesardzība. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1373
MLA: Puķe, Agnese. "Līdz gada beigām situāciju mazumtirdzniecībā noteiks piesardzība" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1373>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up