28.01.2011.

Mazumtirdzniecība decembrī atkal nedaudz sarūk. 2010. gads kopumā – kā pa ciņiem

Mazumtirdzniecības apgrozījums (salīdzināmās cenās, izslēdzot sezonālo ietekmi) decembrī salīdzinājumā ar novembri samazinājies par 1.4%. Ņemot vērā patērētāju un tirgotāju noskaņojuma pasliktināšanos gada nogalē uz valsts budžeta izstrādes fona, šāds rezultāts bija sagaidāms. Acīmredzot, arī gaidāmais nodokļu likmju kāpums nav bijis pietiekams stimuls, lai nozīmīgi kāpinātu pārdošanas apjomus decembrī.

Līdz ar decembra mazumtirdzniecības datu publicēšanu varam arī novērtēt 2010. gadu kopumā un salīdzināt pārdošanas apjomus iepretim krīzes laika zemākajam punktam.

Vērtējot gadu kopumā, jāteic, ka situācija tirdzniecībā atgādināja jaundzimuša teliņa pacietīgos un nedrošos mēģinājumus piecelties kājās un spert drošāku soli. Iedzīvotāju noskaņojums gada sākumā strauji uzlabojās, bet tā tālākā dinamika bija svārstīga un demonstrēja regulārus klupienus. Līdzīga aina bija vērojama arī pārdošanas apjomiem – pēc atsevišķiem straujākiem kāpumiem gada sākumā sekoja ļoti lēna un svārstīga izaugsme. Kopumā 2010. gads salīdzinājumā ar 2009. gada kopējiem apjomiem noslēdzies ar mīnusa zīmi, ja vērtējam mazumtirdzniecības apjomus, neieskaitot automobiļu pārdošanu (-2.2%).  Ieskaitot automobiļu pārdošanu, mazumtirdzniecībā fiksēts kāpums (+3.3%).

Salīdzinājumā ar krīzes laika zemāko pārdošanas apjomu (2009. gada decembrī) mazumtirdzniecības apjoms ir uzlabojies par 8.1% (ieskaitot automobiļu pārdošanu, par 13.8%). Struktūrā gada laikā visai nozīmīgi palielinājušies ilglietojuma preču pārdošanas apjomi – automašīnas, mēbeles, sadzīves tehnika un būvmateriāli. Tas galvenokārt saistīts ar atlikto patēriņu – krīzes laikā izveidoto piesardzības uzkrājumu aktīvāku izmantošanu. 

Šī gada janvārī situācija mazumtirdzniecībā ir pretrunīgi vērtējama. Saskaņā ar Eiropas Kopienas publikācijām gan patērētāju, gan tirgotāju konfidencē pēc krituma decembrī  vērojams visai nozīmīgs uzlabojums. Grūti noteikt, vai uzlabojuma pamatā ir budžeta pieņemšana, kas, lai arī nodokļu kāpuma dēļ nesola rožainu ainu, tomēr ievieš lielāku skaidrību. Tomēr pārliecības, ka iespējamais janvāra pozitīvais rādītājs iezīmēs straujāka uzlabojuma posmu, nav – nenoteiktība par nākotnes norisēm joprojām ir augsta.

APA: Puķe, A. (2023, 26. sep.). Mazumtirdzniecība decembrī atkal nedaudz sarūk. 2010. gads kopumā – kā pa ciņiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1325
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecība decembrī atkal nedaudz sarūk. 2010. gads kopumā – kā pa ciņiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1325>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up