09.11.2009.

Oktobrī patēriņa cenu līmenis zemāks nekā gadu iepriekš

Kā prognozējām iepriekš, oktobrī pirmo reizi novērojām patēriņa cenu kritumu salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi. Pieprasījuma vājināšanās iedzīvotāju ienākumu krituma dēļ, uzņēmumu izmaksu optimizācija, kā arī cenu kritums valstīs, no kurām importējam daļu preču, ir noteicis par 0.9% zemāku patēriņa cenu līmeni nekā pirms gada.

Cenu kritums novērojams gandrīz visās cenu grupās. Īpaši samazinājušās pārtikas preču cenas, kuras ir jau par 5.3% zemākas nekā pirms gada. Nozīmīgi samazinoties dabasgāzes tirdzniecības cenai, ir samazināti arī gāzes un siltumenerģijas tarifi. Cenu kritums būtu vēl straujāks, ja to nekavētu administratīvi regulējamo pakalpojumu cenas, piemēram, maksa par veselības un sociālo aprūpi, par izglītības pakalpojumiem, kas joprojām ir augstāks nekā pirms gada. Ņemot vērā valsts finansējuma samazinājumu šīm nozarēm, nozīmīgs cenu kritums tajās arī turpmāk nav gaidāms. Cenu samazināšanos bremzē arī netiešo nodokļu likmju izmaiņas šī gada sākumā.

Saglabājoties vājai ekonomiskajai aktivitātei, nākamgad ir gaidāma deflācija. Pašreizējā situācijā cenu kritums vērtējams pozitīvi, jo slāpē ienākumu samazināšanās noteikto iedzīvotāju pirktspējas kritumu. Savukārt uzņēmumiem līdz ar pieprasījuma un vidējā atalgojuma kritumu ir nepieciešamība un iespēja mazināt izmaksas, kas savukārt uzlabo to konkurētspēju ārējos tirgos.

Vidējās inflācijas prognoze 2009. gadam ir 3.6%, bet 2010. gadam -3.8%. Tomēr cenu krituma dziļumu ietekmēs izaugsmes atjaunošanās iespējas gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Sagaidāms, ka atgriešanās pie nelielas inflācijas notiks jau 2011. gada beigās.

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 01. jun.). Oktobrī patēriņa cenu līmenis zemāks nekā gadu iepriekš. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1474
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Oktobrī patēriņa cenu līmenis zemāks nekā gadu iepriekš" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 01.06.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1474>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up