08.08.2008.

Par inflāciju 2008. gada jūlijā

Atbilstoši prognozētajam, reizē ar lēnāku ekonomikas izaugsmi jūlijā inflācijas kritums turpinājās. Gada inflācija samazinājās līdz 16.7%. Gada inflācijas samazināšanos galvenokārt noteica pagājušā gada jūlija straujais cenu kāpums, īpaši tabakas akcīzes pieaugums.

Tomēr arī patēriņa cenu mēneša pieaugums turpina samazināties un jūlijā bija 0.3%, turklāt vidējais cenu līmenis precēm palika nemainīgs, pakalpojumu cenām galvenokārt sabiedriskā transporta cenu pieauguma dēļ pieaugot par 1.1%.

Jūlijā cenas turpināja pieaugt pārtikas produktiem, īpaši svaigai gaļai (+2.3%) un gaļas izstrādājumi (3.9%). Turpinoties izpārdošanu sezonai nozīmīgi samazinājās apģērbu (-6.4%) un apavu cenas (-8.2%). Tāpat arī kļuva lētāki sporta piederumi un mājsaimniecības tekstilizstrādājumi. Jūlijā cenas samazinājās arī atsevišķām pārtikas precēm piemēram dārzeņiem, piena produktiem, olām un sieram. Transporta pakalpojumu cenas pieauga vidēji par 6.6%, galvenokārt pieaugot starppilsētu sabiedrisko autobusu biļešu cenām (par 28%), kā arī vilciena biļešu cenām par 17.4%.

Pamatinflācija jūlijā samazinājās un bija 14.3%, un tās kritumu noteica gan tabakas, gan neregulējamo pakalpojumu cenu pieauguma tempa samazināšanās.

Ņemot vērā Latvijas ekonomikas attīstības tempu bremzēšanos, kā arī 2007. gada otrās puses salīdzinoši straujo cenu kāpumu, sagaidāms, ka gada inflācijas samazināšanās tendence turpināsies. Neliela cenu deflācija mēneša laikā varētu būt iespējama pārtikas cenu sezonālas cenu samazināšanās ietekmē, kā arī saglabājoties naftas cenu kritumam, kurš iezīmējās nesen. Tomēr nozīmīgs patēriņa cenu kritums tuvākajā nākotnē nav gaidāms, jo pasaules pārtikas cenu attīstība ir neskaidra, turklāt oktobrī paredzēts nozīmīgs energoresursu cenu kāpums.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 24. apr.). Par inflāciju 2008. gada jūlijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1523
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2008. gada jūlijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 24.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1523>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up