08.12.2008.

Par inflāciju 2008. gada novembrī

Gada inflācija novembrī samazinājusies par 2 procentu punktiem salīdzinot ar oktobri (13.8%) un sasniedza 11.8%. Mēneša laikā patēriņa cenu kritums bija nozīmīgs, tās samazinājušās par 0.4%, preču cenām samazinoties par 0.6% un pakalpojumu cenām pieaugot tikai par 0.2%.

Tautsaimniecības lejupslīde un zemais pieprasījums liek inflācijai strauji samazināties, vienlaikus arī inflācijas gaidu spiediens mazinās, un labvēlīgas bijušas arī pasaules naftas un pārtikas cenu pārmaiņas. Gaidāms, ka gada inflācija decembrī varētu būt ap 11.0%, 2008. gada vidējā inflācija - nedaudz mazāka par Latvijas Bankas iepriekš prognozētajiem 15.5%. Strauja pieprasījuma puses spiediena vājināšanās ietekme uz inflāciju ļauj prognozēt viencipara gada inflācijas sasniegšanu jau nākamā gada sākumā.

Gada pamatinflācija novembrī samazinājās līdz viencipara skaitlim un bija 9.8% galvenokārt apstrādātās pārtikas un pārējo tirgojamo preču cenu pieauguma ietekmes krituma dēļ.

Galvenokārt novembra patēriņa cenu samazinājumu kopumā ietekmēja pasaules naftas cenu lejupslīde un pieprasījuma kritums.
Naftas cenām krītoties degvielas cenas samazinājās par 12.8%, tādējādi arī degvielas cenu gada pieauguma temps ir negatīvs, -6.3%. Samazinoties pieprasījumam turpināja samazināties arī apavu un apģērbu cenas, salīdzinot ar pagājušā gada novembri tās samazinājušās par 2.1%. Cenas kritās arī pārtikas produktiem, īpaši dārzeņiem (-4.5%), augļiem (-1.1%), sieram (-3.3%), tomēr kopumā pārtikas cenas novembrī vidēji pieauga par 0.2%. Lētāka kļuva arī neregulējamā īres maksa, mājokļu remonta pakalpojumi, automašīnu iegāde un viesnīcu pakalpojumi.

Siltumenerģijas tarifi
novembrī vidēji pieauga par 6.0%. No pārtikas precēm nozīmīgākais cenu pieaugums novembrī bija zivīm un to izstrādājumiem (3.9%). Dārgāki kļuva pasažieru sauszemes transporta, atpūtas, sporta un tūrisma pakalpojumi.


(Datu avots: CSP)

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Par inflāciju 2008. gada novembrī. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1521
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2008. gada novembrī" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1521>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up