09.02.2009.

Par inflāciju 2009. gada janvārī

Gada inflācija šī gada janvārī turpināja strauji samazināties un sasniedza 9.8%, mēneša laikā patēriņa cenas pieaugušas par 2.2%. Patēriņa cenu pieaugumu janvārī galvenokārt ietekmējis pievienotās vērtības nodokļa likmes kāpums. Taču ņemot vērā strauji rūkošo pieprasījumu, pievienotās vērtības nodokļa izmaiņas ir tikai daļēji atspoguļojušās patēriņa cenu izmaiņās. Inflāciju palielina arī mājokļa izdevumu īpatsvara pieaugums patēriņa grozā. 2009. gada beigās inflācija Latvijā varētu pietuvināties Rietumeiropas valstu inflācijas zemajam līmenim un, raugoties no inflācijas viedokļa, eiro ieviešana būtu iespējama jau 2011. gadā. Faktiskais eiro ieviešanas datums lielā mērā būs atkarīgs no valdības spējas, sakārtojot valsts budžetu, izpildīt Māstrihtas fiskālo kritēriju.

Situācijā, kad mazinās iedzīvotāju pirktspēja, kā arī pieaug konkurence, uzņēmumi bieži izvēlējušies PVN izmaiņas neiestrādāt cenās, tās kompensējot no uzņēmuma peļņas. Piemēram, neskatoties uz PVN likmes pieaugumu, salīdzinot ar decembri, nozīmīgi samazinājās apavu un apģērbu cenas - attiecīgi par 7.0% un 5.6%. Taču nodokļu likmju pieauguma ietekmē nozīmīgi pieauga ar mājokli saistītie maksājumi - ūdens piegāde par 16.3%, atkritumu izvešana par 16.6% un kanalizācijas pakalpojumi par 16.8%. PVN likmju izmaiņu ietekmē cenas pieauga pārtikas produktiem, īpaši maizei (3.5%), zivīm (3.6%) kā arī gaļai un tās izstrādājumiem (2.1%). Janvārī pieauga arī akcīzes nodokļa likmes tabakai, tabakas cenām palielinoties par 7.0%, taču tabakas cenu pieaugums, iespējams, vēl neatspoguļo visu akcīzes nodokļa likmju izmaiņas.

Balstoties uz 2008. gada patēriņa struktūru, pārrēķināti patēriņa grupu svari, kas izmantoti inflācijas aprēķinā. 2008. gadā strauji pieaugot gāzes, siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifiem, kā arī komunālajiem maksājumiem, šo preču un pakalpojumu grupas svari patēriņa grozā ir nozīmīgi pieauguši. Degvielas īpatsvars patēriņa grozā samazinājies, pagājušā gada beigu straujā cenu krituma iespaidā.

Pamatinflācija janvārī turpināja strauji samazināties un sasniedza 6.1%.

Mēneša inflācija 2009. gada janvārī

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 01. jun.). Par inflāciju 2009. gada janvārī. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1518
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2009. gada janvārī" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 01.06.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1518>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up