08.07.2009.

Par inflāciju 2009. gada jūnijā

Balstoties uz CSP datiem patēriņa cenu līmenis jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada jūniju ir pieaudzis par 3.4%, mēneša laikā patēriņa cenu indekss samazinājās par 0.5%

Jūnijā nu jau trešo mēnesi pēc kārtas patēriņa cenu līmenis salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi kritās. Iedzīvotāju ienākumiem samazinoties, kā arī bezdarba līmenim turpinot pieaugt, pieprasījuma trūkums turpina spiest uzņēmējus cenas samazināt. Jūnijā apģērbu un apavu cenas turpināja kristies, iepriekšējās sezonas atlaidēm pārejot vasaras kolekciju atlaidēs. Tāpat turpināja samazināties arī pārtikas cenas. Nozīmīgi jūnija patēriņa cenu indeksu ietekmēja arī siltumenerģijas tarifu kritums, kā rezultātā regulējamo cenu ietekme uz gada inflāciju turpināja strauji samazināties, taču joprojām veidojot lielāko daļu inflācijas. Jūnijā cenas turpināja pieaugt tikai atsevišķām preču un pakalpojumu grupām, tostarp degvielai. 

Tuvākajos mēnešos gaidāms, ka vājais pieprasījums turpinās noteikt cenu samazinājumu, turklāt stājoties spēkā budžeta grozījumu ietvaros pieņemtajam sabiedriskā sektorā strādājošo ienākumu samazinājumam, spiediens uz cenu kritumu pieaugs. Jūlijā jau samazinājušies dabasgāzes tarifi, kā arī Latvijas Gāzei prognozējot dabasgāzes tirdzniecības cenu turpmāku kritumu, tuvākajos mēnešos gaidāms kritums arī siltumenerģijas tarifos, tādējādi pastiprinot cenu samazināšanās tendenci. Jūlijā stājās spēkā izmaiņas akcīzes nodokļa likmēs, kas gan nedaudz palēninās cenu kritumu, taču nozīmīgu ietekmi uz to neatstās. Tādējādi gaidāms, ka gada inflācija arī turpmāk strauji samazināsies, rudenī jau kļūstot negatīva. Gaidāms, ka 2009. gadā vidējā inflācija būs 3.0-3.5% robežās.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Par inflāciju 2009. gada jūnijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1501
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2009. gada jūnijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1501>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up