08.04.2009.

Par inflāciju 2009. gada martā

Marta inflācijas rādītāju nozīmīgi ietekmējis ekonomiskās aktivitātes, tai skaitā pieprasījuma straujais kritums. Kaut salīdzinājumā ar februāri vidējais cenu līmenis ir palielinājies par 0.2% - daļēji sezonālu faktoru ietekmē, mēneša inflācija bija zemāka par cenu kāpumu pagājušā gada martā (toreiz 1.5%). Tādējādi gada inflācijas lejupslīde turpinājās un gada patēriņa cenu pieaugums sasniedza 8.2%.

Pieaugumu pret iepriekšējo mēnesi martā galvenokārt noteica pacientu iemaksu kāpums un tradicionālo sezonas atlaižu beigas. Taču šogad, ņemot vērā straujo pieprasījuma kritumu un konkurences saasināšanos, sezonu maiņas ietekme uz cenu pieaugumu ir izrādījusies mazāk jūtama: daudzviet atlaides turpinās, arī jauno kolekciju cenas ir salīdzinoši zemākas. 

Sagaidāms, ka no aprīļa atkal atsāksies deflācija mēneša griezumā: iedzīvotāju ienākumu kritums noteiks tālāku pieprasījuma samazinājumu, radot arvien lielāku konkurenci mazumtirgotāju vidū. Gaidāms arī, ka jau maijā sāks samazināties administratīvi regulējamo energoresursu cenas, kas samazinās izmaksas un ļaus uzņēmumiem papildus samazināt cenas.

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 04. oct.). Par inflāciju 2009. gada martā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1513
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par inflāciju 2009. gada martā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 04.10.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1513>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up