10.01.2008.

Par vidējo patēriņa cenu kāpumu 2007. gadā

Latvijas tautsaimniecībā aizvadītājā gadā bija vērojamas izaugsmes tempa pakāpeniska palēninājuma un stabilizācijas pirmās pazīmes, vienlaikus saglabājoties augstas inflācijas inercei. Vidējā gada inflācija 2007. gadā bija 10.1%. Tam pamatā bija izmaksu kāpums iepriekšējos periodos, kas izraisīja vairāku administratīvi regulējamo cenu kāpumu (īpaši - ar mājokļa uzturēšanu saistītie izdevumi, transporta pakalpojumi), un noturīgs iekšzemes pieprasījums, kas veicināja īpaši strauju neregulējamo pakalpojumu cenu kāpumu (gadā vidēji - 13.5%). Ļoti spēcīgās svārstības naftas tirgū un cenas kāpumu pērn daļēji kompensējis ASV dolāra kursa kritums, kā rezultātā degvielas cenu ietekme uz kopējo inflāciju Latvijā bija tikai 0.2 procentu punkti, bet 2007. gada 2. pusgadā pastiprinājās globālā pārtikas tirgus tendenču ietekme uz graudaugu un piena produktu cenām Latvijā.

Inflācija būs viens no pēdējiem rādītājiem, kas reaģēs uz makroekonomikas stabilizācijas pasākumiem un tautsaimniecības pieauguma palēnināšanos. Kā jau esam prognozējuši, inflācijas pieauguma tendence šā gada pirmajā pusgadā vēl turpināsies, un tikai pēc tam, ja neradīsies negaidīti papildu faktori, varētu gaidīt inflācijas samazināšanos. Strauju cenu stabilizēšanos vai pieauguma tempa mazināšanos neļauj prognozēt nestabilitāte naftas tirgū, kas ietekmē visu energoresursu cenas, kā arī svārstības globālajā pārtikas tirgū.

Saskaņā ar Latvijas Bankas prognozēm vidējā gada inflācija 2008. gadā paredzama aptuveni 13% un cenu pieaugums decembrī, salīdzinājumā ar to iepriekšējā gada atbilstošo periodu (jeb gada inflācija), gaidāma aptuveni 9%. Tautsaimniecības izaugsme varētu tuvināties ilgtermiņā uzturamam tempam iekšzemes kopprodukts varētu pieaugt aptuveni par 7%.

Vidējā gada inflācija ir rādītājs, ko plaši izmanto makroekonomiskajā analīzē un praksē, t.sk. Latvijas Bankā. Ar šo rādītāju izteikts arī cenu stabilitātei noteiktais Māstrihtas kritērijs.
Aprēķina veids nosaka to, ka laikā, kad inflācija aug (kā tagad), gada vidējā inflācija ir zemāka nekā gada inflācija (cenas kādā mēnesī salīdzinājumā ar cenām iepriekšējā gada atbilstošajā mēnesī, kas 2007. gada decembrī bija 14.1%), bet cenu kāpuma mazināšanās posmā, kas sagaidāms nākotnē, vidējās inflācijas rādītājs kļūs augstāks par gada inflācijas rādītāju.

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 02. jun.). Par vidējo patēriņa cenu kāpumu 2007. gadā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1524
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Par vidējo patēriņa cenu kāpumu 2007. gadā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 02.06.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1524>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up