10.10.2011.

Pārtikas cenas pasaulē turpina samazināties

Septembrī tradicionāli novērojams sezonāls cenu kāpums, un arī šogad šai mēnesī vidējais cenu līmenis pieauga – par 0.4%. Savukārt gada inflācija nedaudz samazinājās, līdz 4.6%.

Mēneša inflācijas pamatā bija apavu un apģērbu sezonas atlaižu noslēgums un dārzeņu cenu kāpums. Degvielas cenas bija par 0.2% zemākas nekā augustā, atspoguļojot naftas cenu stabilizēšanos. Pasaules cenu dinamika atspoguļojas arī pārtikas cenās – septembrī salīdzinājumā ar augustu samazinājās maizes, svaigu zivju un eļļas cenas. Dārzeņu sadārdzināšanās ietekmē pārtikas cenas kopumā gan mēneša laikā pieaugušas – par 0.4%. Septembrī pieaugušas arī alkohola un tabakas cenas.

1. attēls. Pārtikas cenas pasaulē, 2002-2004=100

Pārtikas cenas pasaulē, 2002-2004=100 

Avots: ANO Pārtikas un lauksaimniecības aģentūra

Pārtikas cenu dinamika pasaulē ļauj prognozēt, ka arī Latvijā nav gaidāms pārtikas cenu kāpums. Pārtikas cenas ir stabilizējušās jau kopš šī gada sākuma, turklāt lielākajai daļai preču tās ir samazinājušās. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija ziņo, ka graudu cenas šī gada laikā nav mainījušās, bet augstu cenu līmeni pēdējo mēnešu laikā uzturējis cenu kāpums rīsiem. Kviešu cenas pēdējo piecu mēnešu laikā samazinājušās par vairāk kā 10%, un to noteica labās ražas NVS valstīs. Tas mazinājis importa cenas gan graudiem, gan miltiem visā reģionā, kam noteikti vajadzētu atspoguļoties arī mazumtirdzniecības cenās Latvijā. Tāpat par 10% un 14% kopš šī gada sākuma mazinājušās arī cukura un eļļas cenas, bet piena produktu cenas kritušas nedaudz – par 1%.

Prognozējams, ka inflācijas līmenis nākamajā gadā samazināsies. Cik lielā mērā – tas ir atkarīgs no Eiropas un citu valstu izaugsmes rādītājiem, kā arī notikumiem pasaules preču tirgos, kur joprojām valda liela nenoteiktība. 

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 02. jun.). Pārtikas cenas pasaulē turpina samazināties. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1244
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Pārtikas cenas pasaulē turpina samazināties" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 02.06.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1244>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up