21.02.2011.

Pasaules cenu ietekme turpina kāpināt ražotāju cenas

Arī janvārī ražotāju cenu dinamiku turpināja noteikt cenu pārmaiņas pasaulē. Pieaugot gan eksportētās, gan vietējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenām, ražotāju cenu indekss (RCI) mēneša laikā palielinājās par 1.3% un gadā – par 8.4%. Visnozīmīgāk cenu kāpumu ietekmējis cenu pieaugums pārtikas preču ražošanā, kas sasniedza 2.3% mēnesī, vienlīdz nozīmīgi ietekmējot gan eksportētās, gan arī vietējā tirgū pārdotās produkcijas cenas.

Gan kāpjošās izejmateriālu cenas, gan aizvien pieaugošais pieprasījums pasaulē noteiks, ka ražotāju cenu kāpums, īpaši eksportētajai produkcijai, turpināsies arī šogad. Tā kā darbaspēka izmaksu kāpums šogad ir gaidāms mazs, tad eksportējošiem uzņēmumiem būs iespēja veiksmīgi konkurēt ar uzņēmumiem pasaulē, gūstot papildus peļņu no cenu un pieprasījuma pieauguma.

Vietējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenas turpinās ierobežot joprojām zemais iekšējais pieprasījums un zemās darbaspēka izmaksas; tomēr arī šeit tuvākajā laikā neiztikt bez pasaules tendenču noteikta cenu pieauguma.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Pasaules cenu ietekme turpina kāpināt ražotāju cenas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1317
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Pasaules cenu ietekme turpina kāpināt ražotāju cenas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1317>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up