21.12.2010.

Pasaules cenu kāpums mazinās; tas bremzēs arī inflāciju Latvijā

Ražotāju cenas jau otro mēnesi pēc kārtas samazinājās, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi. Oktobrī kritumu veidoja vietējā tirgū pārdoto preču ražotāju cenas, bet novembrī - galvenokārt eksportētās produkcijas cenas,  vietējā tirgū pārdoto preču cenām saglabājoties visai stabilām, t.i., salīdzinājumā ar oktobri tās ir pieaugušas tikai par 0.1%. Kopumā šī gada novembrī ražotāju cenas bija par 8.2% augstākas nekā pirms gada.

Jaunākie dati liecina par to, ka pasaules cenu kāpuma ietekme, kas pēdējā gada laikā nozīmīgi ietekmējušas cenas Latvijā, sāk samazināties. Gaidāms, ka tas mazinās spiedienu arī uz Latvijas patēriņa cenu kāpumu. Visnozīmīgāk novembrī - gan pirmo reizi gada laikā - mazinājušās cenas koksnes un metālu ražošanai, kuru gada kāpums bija attiecīgi 12.3% un 41.1%. Tomēr redzams, ka arī pārtikas cenu kāpums, kas ievērojami ietekmējis patēriņa cenu dinamiku, ir strauji mazinājies, un salīdzinājumā ar pagājušo mēnesi tas ir bijis tikai 0.2%.

Gaidāms, ka cenu bremzēšanās tendence varētu turpināties tuvākajos mēnešos un nākamais gads varētu sākties ar vietējā tirgū pārdoto preču ražotāju cenu kritumu. Taču patēriņa cenas pieaugs gaidāmā pievienotās vērtības nodokļa likmju kāpuma ietekmē. Saskaņā ar uzņēmuma "Latvijas Gāze" prognozēm janvārī samazināsies dabasgāzes tirdzniecības cenas, tādējādi mazinot gan dabasgāzes tarifus, gan siltumenerģijas tarifus mājsaimniecībām.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Pasaules cenu kāpums mazinās; tas bremzēs arī inflāciju Latvijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1334
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Pasaules cenu kāpums mazinās; tas bremzēs arī inflāciju Latvijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1334>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up