21.03.2011.

Pasaules tendences atspoguļojas ražotāju cenu dinamikā

Ražotāju cenas februārī turpināja pieaugt, mēneša laikā tās kāpušas par 0.7% un bija par 8.6% augstākas nekā pirms gada. Kāpumu joprojām noteica straujais cenu pieaugums pasaulē. Mēneša laikā ražotāju cenas par 1.6% kāpušas eksportētajai produkcijai, sadārdzinoties pārtikas, koksnes un metālu ražotāju cenām. Vietējā tirgū pārdoto preču cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi nemainījās, cenu kāpumu apstrādes rūpniecībā, īpaši pārtikas rūpniecībā, kompensējis enerģijas ražošanas cenu kritums. 

Gan notikumi Japānā, gan arī Lībijā un Tuvajos Austrumos nozīmīgi kāpinājuši neskaidrību par pasaules naftas cenu attīstību turpmāk: šobrīd tā atkarīga no tā, cik ātri tiks stabilizēta situācija naftas ražotāju valstīs, kas šobrīd jau pāraugusi militārā konfliktā, kā arī no Japānas spējas atjaunot ražošanu un attiecīgi arī pieprasījumu, jo īpaši pēc naftas produktiem. Pārtikas cenas pasaulē uz augšu turpina dzīt gan augošais pieprasījums galvenokārt no Ķīnas, Indijas un Brazīlijas, gan arī pieaugums energoresursu cenās, kas kāpina ražošanas izmaksas.

Tuvākajā laikā cenu kāpums pasaulē un attiecīgi to ietekme uz izejmateriālu cenām Latvijā turpināsies. Vietējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenas turpinās ierobežot joprojām zemais iekšējais pieprasījums un zemās darbaspēka izmaksas; tomēr arī šeit tuvākajā laikā neiztikt bez pasaules tendenču noteikta cenu pieauguma. Tā kā izejmateriālu cenu kāpums ietekmē uzņēmumus visā pasaulē, tad Latvijas ražotājiem, kas savu produkciju eksportē, zemākas darbaspēka izmaksas rada iespēju veiksmīgi konkurēt, reaģējot uz augošo pieprasījumu pasaulē.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 25. apr.). Pasaules tendences atspoguļojas ražotāju cenu dinamikā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1305
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Pasaules tendences atspoguļojas ražotāju cenu dinamikā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1305>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up