08.06.2010.

Patēriņa cenas turpina samazināties

Maijā patēriņa cenu vidējais līmenis pēc četru mēnešu pārtraukuma turpināja samazināties. Joprojām zemais iekšzemes pieprasījums noteica cenu lejupslīdi, un maijā vidējais patēriņa cenu līmenis bija par 0.1% zemāks nekā iepriekšējā mēnesī un par 2.3% zemāks nekā gadu iepriekš. Cenas turpināja samazināties gan pārtikas precēm, gan arī dažāda veida pakalpojumiem.

Tomēr joprojām bija vērojami arī patēriņa cenas palielinošie piedāvājuma puses faktori, kas iepriekšējos mēnešos izraisīja īslaicīgu cenu pieaugumu. Norises ārējos tirgos un pasaules energoresursu cenu kāpums pēdējo mēnešu laikā bremzējušas patēriņa cenu kritumu Latvijā, importu sadārdzināja arī eiro kursa pavājināšanās. Pagājušajā mēnesī turpinājies siltumenerģijas tarifu kāpums, bremzējot kopējā cenu līmeņa kritumu par 0.15 procentu punktiem, bet degvielas cenu kāpums ir apstājies.

Lai gan vairāki rādītāji liecina par pakāpenisku tautsaimniecības atkopšanos no krīzes, augstais bezdarbs un iedzīvotāju piesardzība savos tēriņos turpinās radīt lejupvērstu spiedienu uz patēriņa cenām arī turpmākajos mēnešos. Atgriešanos pie mērenas inflācijas, pie nosacījuma, ka būtiski nepieaugs piedāvājuma puses cenas palielinošo faktoru, piemēram, energoresursu cenu, ietekme, varēsim sagaidīt 2011. gadā.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Patēriņa cenas turpina samazināties. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1398
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Patēriņa cenas turpina samazināties" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1398>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up