21.07.2010.

Ražotāju cenas aug lēnāk nekā citur pasaulē

Turpinoties pēdējā pusgada tendencei, ražotāju cenu indekss arī jūnijā turpināja augt, mēneša laikā pieaugot par 0.8%, kas ir par 6% augstāks līmenis nekā pirms gada. Tas liecina par nozīmīgu spiedienu uz patēriņa cenām un mazina deflācijas tendences. Ražotāju cenu kāpumu joprojām ievērojami ietekmēja energoresursu cenas - tās veidoja 0.9 procentu punktus no kopējā mēneša kāpuma. Gaidāms, ka, naftas cenām pasaulē stabilizējoties, energoresursu cenu kāpuma ietekme uz ražotāju cenām tuvākajā laikā mazināsies. Cenu pieaugumu būtiski bremzējis cenu sarukums atkritumu apsaimniekošanā, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi bija zemākas par 17.5%.

Straujāks ražotāju cenu gada kāpums joprojām bija eksportētajām precēm, īpaši koksnei un metāliem, un to cenas turpināja kāpt arī pagājušajā mēnesī.

Ņemot vērā to, ka dabas resursu sadārdzinājums izraisījis cenu kāpumu visur pasaulē, joprojām krītošo darbaspēka izmaksu ietekmē cenu kāpums Latvijā ir zemāks nekā tās tirdzniecības partnervalstīs. Tādējādi uzņēmumu konkurētspēja ārējos tirgos turpināja uzlaboties. Lata reālā efektīvā kursa, kurš aprēķināts, izmantojot ražotāju cenu indeksu, kritums turpināja palielināties, un pēdējie pieejamie dati liecina, ka aprīlī tas bija jau par 10.3% zemāks nekā pirms gada.

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 01. jun.). Ražotāju cenas aug lēnāk nekā citur pasaulē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1384
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ražotāju cenas aug lēnāk nekā citur pasaulē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 01.06.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1384>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up