19.08.2011.

Ražotāju cenas kāpina metāla cenu pieaugums

Jūlijā ražotāju cenas turpināja pieaugt, tās bija par 8.0% augstākas nekā pirms gada. Pieaugumu par 0.7% mēneša laikā galvenokārt veidoja sadārdzinājums metāla ražošanā (+6.4%), ko noteicis metāla cenu kāpums pasaulē. Citās nozarēs vai nu cenu kāpums ir daudz mērenāks, vai pat vērojams cenu kritums. 

Metālu ražotāju cenu kāpums nozīmīgi ietekmējis eksportētās produkcijas cenu vidējo līmeni, kas salīdzinājumā ar jūniju pieaudzis par 1.2%. Vietējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenas sadārdzinājās par 0.4%. Tās kāpināja gan enerģijas ražošanas cenu pieaugums, ko sadārdzināja dabasgāzes tirdzniecības cenas kāpums, gan apstrādes rūpniecības produkcijas sadārdzināšanās, kur ražotāju cenas pieaugušas poligrāfijas un ierakstu reproducēšanas nozarē un dzērienu ražošanā. Ievērojami lēnāks kļuva ražotāju cenu kāpums pārtikai, kas mazinās spiedienu uz cenu pieaugumu mazumtirdzniecībā. 

Gaidāms, ka arī tuvākajā laikā ražotāju cenas turpinās pieaugt. Īpaši vietējā tirgū ražotāju cenas turpinās kāpināt pieaugošās enerģijas izmaksas. Tomēr nākotnē sagaidāma ārējo faktoru augšupvērstā spiediena uz ražotāju cenām mazināšanās, stabilizējoties energoresursu un pārtikas cenām pasaules tirgos.

APA: Kalnbērziņa, K. (2023, 24. sep.). Ražotāju cenas kāpina metāla cenu pieaugums. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1257
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ražotāju cenas kāpina metāla cenu pieaugums" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 24.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1257>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up