21.10.2011.

Ražotāju cenas samazinās pasaules cenu ietekmē

Pasaules cenu stabilizēšanās un pat samazināšanās nozīmīgi ietekmējusi arī Latvijas cenu un izmaksu tendences. Septembrī pirmo reizi pēdējo desmit mēnešu laikā ražotāju cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājās – kopumā par 0.4%. Galvenokārt cenu kritumu veidoja eksportētās produkcijas ražotāju cenu kritums par 0.9%; vietējā tirgū pārdotās produkcijas cenas mēneša laikā samazinājās par 0.1%. Ražotāju cenu gada pieauguma temps turpināja samazināties, septembrī noslīdot līdz 6.8%.

Izmaksu pieauguma mazināšanās atspoguļojās nozīmīgākajās apstrādes rūpniecības nozarēs. Cenas mēneša laikā mazinājušās pārtikas, metālu un ķīmijas izstrādājumu ražošanā. Koksnes izstrādājumu ražotāju cenas samazinājās tikai eksportētajai produkcijai, atspoguļojot vājo izaugsmi lielākajos eksporta tirgos. Cenu kritumu visā rūpniecībā joprojām kavē nesenais energoresursu izmaksu kāpums, kas aizsākās šī gada aprīlī un ko ietekmēja pasaules energoresursu cenu pieaugums pagājušajā gadā un šī gada sākumā.

RCI mēneša pārmaiņas pa nozarēm, procentu punktos

RCI mēneša pārmaiņas pa nozarēm, procentu punktos

Avots: CSP, Latvijas Bankas novērtējums

Ražotāju cenu kritumam drīzumā jāatspoguļojas arī mazumtirdzniecībā. Pasaules tendences turpinās nozīmīgi ietekmēt Latvijas cenu dinamiku, jo Latvijā izdevumi par izejvielām, ko ietekmē pasaules cenu svārstības, veido nozīmīgu ražošanas izmaksu daļu, īpaši produktiem ar zemāku pievienoto vērtību. Lai arī izaugsmes vājināšanās ir mazinājusi spiedienu uz cenu kāpumu pasaulē, tomēr nenoteiktība par piedāvājuma attīstību turpina uzturēt gan pārtikas, gan arī energoresursu cenas visai augstā līmenī. No notikumiem oktobrī, kas ietekmē preču piedāvājumu pasaulē, minami gan plūdi Āzijā, kas sadārdzinājuši rīsu cenas, gan tas, ka Lībija jau atsākusi dabasgāzes eksportu, ļaujot cerēt, ka drīzumā atsāksies arī naftas piegādes. Tas, savukārt, vēl papildus mazinātu spiedienu uz naftas cenām.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Ražotāju cenas samazinās pasaules cenu ietekmē. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1239
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ražotāju cenas samazinās pasaules cenu ietekmē" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1239>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up