20.08.2010.

Ražotāju cenas stabilizējas

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūlijā bija nemainīgs, tomēr bāzes - iepriekšējā gada zemā līmeņa - ietekmē gada kāpums turpināja pieaugt un sasniedza 6.2%. Pēdējos mēnešos administratīvi regulējamo cenu un ražotāju cenu ietekmē strauji krītas patēriņa cenu deflācija, bet ražotāju cenu stabilizēšanās norāda uz to, ka spiediens uz patēriņa cenām mazināsies.

Ražotāju cenas mēneša laikā par 0.4% pieauga vietējā tirgū pārdotajām precēm - šo kāpumu galvenokārt noteica energoresursu un pārtikas cenu kāpums. Pieauga dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām, kā arī ārpus Rīgas sadārdzinājās siltumenerģija, turklāt, ceļoties iepirkumu cenām, sadārdzinājās arī pārtikas produktu ražošana.
Pretēju dinamiku jau otro mēnesi pēc kārtas novērojam eksportētās produkcijas ražotāju cenās - tās mēneša laikā samazinājušās par 0.7%. To galvenokārt noteikusi metāla cenu mazināšanās pasaulē, kā arī eiro kursa kāpums salīdzinājumā ar zemāko punktu jūnijā, tādējādi mazinot preču cenas, ko Latvija eksportē uz valstīm ārpus eiro zonas.

Resursu cenām pasaulē turpinot mēreni pieaugt, nav sagaidāms ne nozīmīgs ražotāju cenu kritums, ne kāpums. Ņemot vērā to, ka Latvijā administratīvi regulējamo cenu paaugstināšana šogad vairs netiek prognozēta, ka iekšzemes pieprasījuma līmenis turpina būt zems un ka darbaspēka izmaksas turpina mazināties, šī gada otrajā pusē ražotāju cenas pa mēnešiem varētu nedaudz mazināties.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Ražotāju cenas stabilizējas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1374
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ražotāju cenas stabilizējas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1374>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up