21.06.2012.

Ražotāju cenu dinamika maijā labvēlīga Latvijas konkurētspējai

Šā gada maijā ražotāju cenu dinamika Latvijā ir bijusi labvēlīga no konkurētspējas viedokļa: ražotāju cenu simetrisks samazinājums mēneša laikā par 0.4% novērots gan iekšzemes tirgū ražotajai produkcijai, gan arī eksportētajai, turklāt ražotāju cenu kritums bijis lielāks nekā svarīgākajās tirdzniecības partnervalstīs – Lietuvā (-0.2% gan rūpniecībā kopumā, gan eksporta ražojumiem) un Igaunijā (0% rūpniecībā kopā). Būtiski saruka arī ražotāju cenu gada pieauguma temps, sasniedzot 2.6%, un to ietekmēja gan bāzes faktori, gan cenu pārmaiņās šā gada maijā.

1.attēls. Ražotāju cenu indeksa pārmaiņas (%)

Ražotāju cenu indeksa pārmaiņas (%) 

Liels nopelns ražotāju cenu kritumā bija pasaules energoresursu resursu un pārtikas cenām, un tas atspoguļojās enerģijas ražošanā, metālu ražošanā (kas ir energoietilpīga) un pārtikas rūpniecībā. Tā kā Latvijas rūpniecības energointensitāte ir augstāka (ar vienādu enerģijas daudzumu tiek radīta mazāka pievienotā vērtība) nekā vairākumā ES valstu, tad enerģijas izmaksu komponente ir būtiska un energoresursu cenu samazināšanās var radīt arī lielāku ietekmi uz ražotāju cenu kritumu nekā citās valstīs. Iespējas īsā laikā mainīt  šī faktora ietekmi uz iekšzemes patēriņa cenu līmeni, kā arī konkurētspēju, ir ierobežotas, tomēr jāatzīmē, ka šā gada sākumā arī iekšzemes faktoru ietekme uz konkurētspējas nodrošināšanu bija labvēlīga: pieejamie dati par vienības darbaspēka izmaksām rāda to samazinājumu 1. ceturksnī gan rūpniecībā kopumā, gan apstrādes rūpniecībā, kas vairāk saistīta tieši ar eksportu.

APA: Paula, D. (2023, 26. sep.). Ražotāju cenu dinamika maijā labvēlīga Latvijas konkurētspējai. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1166
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenu dinamika maijā labvēlīga Latvijas konkurētspējai" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1166>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up