21.07.2011.

Ražotāju cenu kāpums mazinās, taču to uztur enerģijas sadārdzināšanās

Jūnijā ražotāju cenas turpināja pieaugt, tās bija par 7.3% augstākas nekā pirms gada. Mēneša pieaugumu – 0.5% ­– galvenokārt izraisīja sadārdzinājums enerģijas ražošanā, par 9.4% pieaugot dabasgāzes tirdzniecības cenai. Pārējās nozarēs vidēji ražotāju cenas samazinājās.

Aizvien vairāk atspoguļojot izejmateriālu cenu stabilizāciju un pat mazināšanos pasaulē, apstrādes rūpniecībā ražotāju cenas samazinājās par 0.1%, un eksportētajai produkcijai tās bija par 0.5% zemākas nekā maijā. Vietējam tirgum ražotajai produkcijai cenas apstrādes rūpniecībā turpināja pieaugt, tomēr kāpuma temps strauji mazinājās. Mēneša laikā samazinājušās cenas gan metāla, gan koksnes izstrādājumu ražošanai, lētāka kļuvusi arī datoru, elektronisko iekārtu un mēbeļu ražošana. Pārtikas produktu cenas turpinājušas pieaugt vietējam tirgum ražotajai produkcijai (+1.1%), jo uzņēmumi acīmredzot kompensē cenu kritumu iepriekšējos gados. Eksportētajām pārtikas precēm cenas mēneša laikā augušas tikai par 0.1%.

Ņemot vērā gaidāmo dabasgāzes cenu kāpumu, tuvākajā laikā vietējam tirgum ražoto preču cenas turpinās pieaugt straujāk nekā eksportētajai produkcijai. Lai gan energoietilpīgajās nozarēs cenu kāpumu joprojām uzturēs (enerģijas) izmaksu pieaugums, apstrādes rūpniecībā kopumā cenu kāpums turpinās mazināties. Tas, cik lielā mērā ražotāju cenu stabilizēšanās atspoguļosies arī veikalu plauktos, pamatā būs atkarīgs no mazumtirgotājiem. Tā kā sabiedrībā pastāv visai augstas inflācijas gaidas, ir risks, ka veikalos cenas tiks celtas vairāk, nekā nepieciešams izmaksu kāpuma dēļ. Inflācijas gaidas un zemā konkurence mazumtirdzniecībā ir tie faktori, kas ļauj brīvāk celt cenas gan ražotājiem, gan tirgotājiem. 

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Ražotāju cenu kāpums mazinās, taču to uztur enerģijas sadārdzināšanās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1267
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Ražotāju cenu kāpums mazinās, taču to uztur enerģijas sadārdzināšanās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1267>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up