21.12.2012.

Ražotāju cenu kritumu novembrī labvēlīgi ietekmē ražošana ārējam tirgum

2012. gada novembrī ražotāju cenas Latvijā nedaudz saruka (par 0.2%), un samazinājumu noteica ražošana ārējam tirgum. Savukārt ražotāju cenu pieaugumu gada laikā par 3.2% uzturēja ražošana iekšzemes tirgum.

Mēneša laikā lielo nozaru dalījumā ražotāju cenas visstraujāk saruka nozarēs, kas saistītas ar enerģijas apgādi un atkritumu apsaimniekošanu, turklāt šo nozaru kopējo un iekšzemes tirgū pārdoto ražojumu cenu pārmaiņas ļauj secināt, ka tas noticis galvenokārt uz ārējā tirgus rēķina. Taču atbilstoši 9 mēnešu mazuta cenas samazinājumam tuvāko mēnešu laikā (visticamāk, janvārī) nedaudz samazināsies arī dabasgāzes cena, kas pozitīvi ietekmēs siltumenerģijas cenu pārmaiņas (resursi ražotājiem izmaksās nedaudz mazāk) iekšzemes tirgū. Tādējādi, pasaules energoresursu cenām saglabājoties vismaz esošajā līmenī vai turpinot nedaudz sarukt, ražotāju cenas enerģijas ražošanā labvēlīgi ietekmēs arī patēriņa cenu līmeni.

Apstrādes rūpniecībā kopumā labvēlīgāka cenu dinamika ir eksportētajai produkcijai, bet to galvenokārt ietekmēja lielākā nozare (koksnes un tās izstrādājumu ražošana) un mazāka, bet no konkurētspējas viedokļa arvien nozīmīgāka nozare - poligrāfija. Tā turpina audzēt eksporta apjomu un veikt investīcijas, taču, iespējams, mēnešu dalījumā ļoti atšķirīgais sortiments joprojām nosaka lielas cenu svārstības mēneša laikā, tādēļ samazinājumu par 5% pretstatā 9.3% kāpumam iepriekšējā mēnesī nevar uztvert kā tendenci.

Savukārt vienā no lielākajām apstrādes rūpniecības nozarēm – pārtikas ražošanā - ražotāju cenu mēneša pieaugums novembrī saglabājās noturīgs (+1%), pakāpeniski atspoguļojoties novēlotai pasaules cenu kāpuma ietekmei, un tas bija līdzvērtīgs iekšējā un ārējā tirgū pārdotajai produkcijai. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra publicētie dati liecina, ka arī decembrī graudu un piena produktu ražotāju cenas varētu saglabāties augstas un uzturēt vismaz līdzšinējo patēriņa cenu līmeni šajā preču grupā, ja nebūs vērojamas kādas īpašas atlaižu akcijas. Pārtikas cenas no ražotāju cenu puses drīzāk varētu pozitīvi ietekmēt pirmās aplēses par ražu reģionos, kur aktīvā ražas sezona ir 1. ceturksnī.

Vairākumā citu apstrādes rūpniecības nozaru cenas iekšējā tirgū pārdotajiem ražojumiem auga lēnāk vai saruka straujāk nekā eksportētajai produkcijai, vienlaikus mazinot iespējamo spiedienu uz inflāciju.

APA: Paula, D. (2023, 26. sep.). Ražotāju cenu kritumu novembrī labvēlīgi ietekmē ražošana ārējam tirgum. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1112
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenu kritumu novembrī labvēlīgi ietekmē ražošana ārējam tirgum" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.09.2023. <https://www.makroekonomika.lv/node/1112>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up