22.01.2010.

Straujāks ražotāju cenu kritums iekšzemē mudina uz eksportu

Decembrī salīdzinājumā ar novembri ražotāju cenu līmenis pieauga par 0.4% - tas galvenokārt bija kāpums vietējam tirgum ražoto preču cenās. To līmenis pēdējos 13 mēnešus bija mazinājies, bet kāpumu noteica galvenokārt piedāvājuma faktori, kāpjošās iepirkuma cenas pārtikas produktiem, īpaši pienam, kā arī pieaugošās cenas koksnes izstrādājumiem.

Pagājušā gada laikā zemā iekšzemes pieprasījuma, kā arī izmaksu krituma ietekmē, ražotāju cenas samazinājās gan vietējā tirgū pārdotajai, gan eksportētajai produkcijai - vidēji esot par 4.7% zemākām nekā 2008. gadā.

Ārējam pieprasījumam atkopjoties, kā arī atsākot pieaugt pasaules dabas resursu cenām, ražotāju cenu kritums pagājušā gada laikā eksportētajai produkcijai bija salīdzinoši mazāks nekā iekšējā tirgū pārdotajai produkcijai, kuru savukārt ietekmējis straujais iekšzemes pieprasījuma sarukums, kā arī mazinājušās darbaspēka izmaksas. Gaidāms, ka iekšējā tirgū cenām mazinoties salīdzinoši straujāk, uzņēmējiem radīsies papildus motivācija pārorientēt savu ražošanu uz ārējiem tirgiem, tādējādi veicinot eksporta īpatsvara pieaugumu tautsaimniecībā.

Turklāt lata reālais efektīvais kurss, kura aprēķinā izmanto ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā, kopš pagājušā gada sākuma oktobrī bija sarucis jau par 6.1%. Reālais efektīvais kurss ir viens no tautsaimniecības konkurētspējas rādītājiem un tā kritums signalizē par ārējās konkurētspējas uzlabošanos, ko noteikusi galvenokārt ražošanas izmaksu, īpaši darbaspēka izmaksu samazināšanās.

Kamēr iekšzemes pieprasījums saglabājas vājš, gaidāms, ka spiediens ražotāju cenu kritumam vietējā tirgū pārdotajām precēm turpināsies arī tuvākajā nākotnē, tomēr to turpinās kavēt piedāvājuma faktori.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 28. mar.). Straujāks ražotāju cenu kritums iekšzemē mudina uz eksportu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1447
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Straujāks ražotāju cenu kritums iekšzemē mudina uz eksportu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 28.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1447>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up