21.01.2011.

Vai pārtikas cenu kāpums pasaulē veicinās pārtikas ražošanu Latvijā?

Decembrī ražotāju cenu līmenis salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pēc divu mēnešu krituma atkal pieaudzis. Kāpumu galvenokārt ietekmējis cenu pieaugums atkritumu otrreizējā pārstrādē, turpināja sadārdzināties arī vietējā tirgū pārdoto pārtikas preču ražošana. Ražotāju cenu mēneša pieaugums bija  0.3%, bet gada – 8.0%.

2010. gadā ražotāju cenu dinamiku Latvijā nozīmīgi ietekmējusi importēto izejvielu sadārdzināšanās. Vidēji ražotāju cenas bijušas 3.1% virs iepriekšējā gada līmeņa, un šo kāpumu veidojis galvenokārt cenu pieaugums eksportētajai produkcijai, kas sasniedza 7.6%.Vietējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenas pieaugušas tikai par 0.3%. Lai arī pārtikas un energoresursu cenu kāpums pasaulē gada beigās saasinājās, ražotāju cenu līmenis bija visai stabils. Viens no faktoriem, kas to nodrošināja bija dabasgāzes cenu kritums oktobrī, kas samazināja izmaksas energoresursu ražošanai iekšzemē. Tomēr gada beigās samazinājās arī koksnes cenas, kā ietekmē mazinājās Latvijas eksportējošo uzņēmumu produkcijas cenas.

Kaut arī gaidāms, ka šajā gadā pasaules cenu kāpums nebūs tik straujš kā pagājušajā gadā, tomēr tas turpinās atspoguļoties cenu dinamikā. No vienas puses, sadārdzinot ražošanā izmantotās izejvielas, kas diemžēl kāpinās arī preču, īpaši, pārtikas preču  cenas iekšzemē. No otras puses, ļaujot eksportējošajiem uzņēmumiem, kuru loks ir paplašinājies, savu produkciju pārdot ārpusē par lielāku cenu, tādējādi gūstot papildu ienākumus. Ņemot vērā to, ka pieprasījums pēc pārtikas pasaulē līdz ar Āzijas valstu attīstību ir nozīmīgi pieaudzis, Latvijas pārtikas ražotājiem šī būtu iespēja, kā, efektivizējot ražošanu, attīstīt piedāvājumu un izmantot cenu kāpumu, lai gūtu papildu peļņu.

APA: Kalnbērziņa, K. (2022, 16. aug.). Vai pārtikas cenu kāpums pasaulē veicinās pārtikas ražošanu Latvijā?. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1326
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Vai pārtikas cenu kāpums pasaulē veicinās pārtikas ražošanu Latvijā?" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 16.08.2022. <https://www.makroekonomika.lv/node/1326>.

Līdzīgi raksti

Vai izmanto sociālā profila pasi:

Restricted HTML

Up