07.02.2017.

Pētījums: Valdības obligāciju procentu likmju ietekme uz fiskālo disciplīnu

Valdības obligāciju procentu likmju ietekme uz fiskālo disciplīnu

Kopsavilkums

Pētījumā aplūkota valdības obligāciju procentu likmju ietekme uz fiskālo disciplīnu attīstītajās valstīs, kurās pēdējo gadu īpaši ekspansīvas monetārās politikas rezultātā izveidojusies ļoti zemu procentu likmju vide. Izmantojot paneļa datu ekonometrisko pieeju OECD, ES un eiro zonas valstu 1980.–2014. gada datiem, pētījumā secināts, ka valdības ilgtermiņa obligāciju procentu likmju ietekme uz valstu primārajām bilancēm ir pozitīva un statistiski nozīmīga, liecinot, ka mazākas aizņemšanās izmaksas nosaka statistiski nozīmīgu fiskālās bilances pasliktināšanos. Pētījumā izteiktie secinājumi arī liecina, ka valdības obligāciju procentu likmju samazināšanās ietekme uz fiskālajām bilancēm galvenokārt izpaužas caur valdības izdevumu kāpumu, nevis ieņēmumu sarukumu. Saistībā ar ekonomiskās politikas perspektīvu šādi secinājumi nozīmē, ka monetārās politikas pasākumiem, kuru rezultātā veidojas īpaši zemas procentu likmes, var būt nelabvēlīga blakusietekme uz fiskālo disciplīnu.

Atslēgvārdi: fiskālā politika, fiskālās reakcijas funkcija, valdības obligāciju procentu likmes, paneļa dati

JEL kodi: E62, H62

APA: Tkačevs, O., Vilerts, K. (2024, 18. mar.). Pētījums: Valdības obligāciju procentu likmju ietekme uz fiskālo disciplīnu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/2715
MLA: Tkačevs, Oļegs. Vilerts, Kārlis. "Pētījums: Valdības obligāciju procentu likmju ietekme uz fiskālo disciplīnu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 18.03.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/2715>.

Restricted HTML

Up