03.08.2023.

Apstrādes rūpniecības attīstība 2. ceturksnī – vāja, stabili vāja

Ilustratīvs attēls gumijas zābaki dubļos
Foto: LETA

Apstrādes rūpniecības izlaide 2. ceturksnī sarukusi par 1.4 % salīdzinājumā ar 1. ceturksni, kritumam kļūstot lēnākam. Rūpniecība turpina balansēt uz slidena un kustīga baļķa globālo straumju plūdumā, un joprojām to no prāvāka krituma glābj augsto tehnoloģiju nozares – elektronikas, elektrotehnikas un citu iekārtu ražošana.

Kritumu lielā mērā diktē kokrūpniecība, kura kā tautasdziesmā “savu laiku dubļus brida, savu – koši greznojās”, un tā cikliski svārstījusies cauri laikiem. Pērn un aizpērn kokrūpniecība grezni rotājās, šogad – laiks brist dubļus. Protams, ar piebildi, ka tas ir vidējais nozares sniegums, un kā vienmēr – ir segmenti, kuriem rezultāti ir būtiski atšķirīgi no vidējā noskaņojuma nozarē.

 

Runājot par turpmākajiem mēnešiem, ainu var raksturot ar: “vāja, (tomēr) stabili vāja”. Šo var izrunāt ar Džeimsa Bonda lepno intonāciju – kā optimists, kurš saprot, ka varēja būt arī sliktāk. Kopējie ražotāju noskaņojuma rādītāji ir salīdzinoši stabili, un tas nemaz nav slikti šajos nenoteiktības piesātinātajos laikos. Izlaides novērtējums pavasarī bija netipiski augsts, bet tas pēdējos mēnešos ir pasliktinājies. Tas varētu vēstīt, ka vecie piegāžu ķēžu traucējumu dēļ aizkavētie pasūtījumi ir izsīkuši un jāsāk balstīties uz jauniem pasūtījumiem. Vienlaikus eksporta pasūtījumu novērtējums ir zems, tomēr ar nelielu uzlabošanās dinamiku pēdējos mēnešos (2. attēls).

 

Izteiktākas pārmaiņas ir pārdošanas cenu novērtējumam – novērtējums turpina samazināties. Tas savukārt iezīmē iespējamu pelnītspējas samazinājumu, pamazām slēdzoties šķērēm starp izmaksu samazinājumu un gausāk krītošajām gala produktu pārdošanas cenām. Izklausās nelāgi, tomēr ir arī laba ziņa – zemāka cena kļūst klientiem pievilcīgāka un atjauno interesi tiem, kas gaidīja prāvāku cenu samazinājumu. Iespējams, ka tas ir arī iemesls, kāpēc eksporta pasūtījuma līkne ir sākusi mēreni uzlaboties. Uzlabojums gan ir pārāk pieticīgs, lai radītu cerības uz drīzu izlaušanos no stabilā vājuma perioda.

APA: Puķe, A. (2024, 17. apr.). Apstrādes rūpniecības attīstība 2. ceturksnī – vāja, stabili vāja. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6062
MLA: Puķe, Agnese. "Apstrādes rūpniecības attīstība 2. ceturksnī – vāja, stabili vāja" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 17.04.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6062>.

Līdzīgi raksti

Up