08.08.2024.

Cenas turpina pieaugt (ļoti) lēnām

Pat vasarā, atvaļinājumu laikā, kad, iespējams, mums ir aizraujošākas lietas, par ko domāt, par inflāciju gluži piemirst nevaram. Inflācija jūlijā bija 0.7 %, mēneša laikā cenām pieaugot par 0.1 %. Lai arī inflācija Latvijā ir zema, turklāt viena no zemākajām eirozonas valstīs, tomēr pakalpojumu cenu pieaugums saglabājas spēcīgs.

Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, cenu pieaugums Latvijā koncentrējas pakalpojumu sektorā. Ja preču cenas gada laikā pat nedaudz sarukušas, pakalpojumu cenas vidēji gada laikā pieaugušas par 5.1 %.

Preču cenas var strauji mainīties atkarībā no pieprasījuma un piedāvājuma svārstībām un izejmateriālu izmaksām. Lai gan pandēmija pierādīja, ka arī pakalpojumu pieprasījumā un piedāvājumā var notikt straujas izmaiņas, parasti pakalpojumu cenu izmaiņas ir noturīgākas. Pakalpojumu cenas vairāk ir atkarīgas no ilgtermiņa faktoriem, piemēram, darbaspēka izmaksām un tehnoloģiju attīstības. Arī pieaugot iedzīvotāju ienākumu līmenim, palielinās pieprasījums pēc kvalitatīvākiem un daudzveidīgākiem pakalpojumiem.

Latvijas cenu izmaiņu statistika rāda, ka pakalpojumu cenas noturīgi rāpjas augšup, kamēr preču cenas vairāk seko pasaules resursu cenu tendencēm, atsevišķos periodos pieaugot straujāk, atsevišķos – lēnāk. Pašlaik preču cenu pieaugums ir lēnāks, ļaujot arī kopējai inflācijai būt zemai, tomēr, pat gozējoties vasaras saulītē, jāsaglabā modrība, sekojot inflācijas turpmākām tendencēm.

APA: Opmane, I. (2024, 13. sep.). Cenas turpina pieaugt (ļoti) lēnām. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6517
MLA: Opmane, Ieva. "Cenas turpina pieaugt (ļoti) lēnām" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 13.09.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6517>.

Līdzīgi raksti

Up