Tekošā konta deficīts 1. ceturksnī – 4.1 % no IKP
2025. gada 1. ceturksnī Latvijas maksājumu bilances tekošajā kontā reģistrēts deficīts 375 miljonu eiro apmērā jeb 4.1 % no iekšzemes kopprodukta (IKP). Šāds deficīts veidojies importa pieauguma dēļ. Viens no būtiskiem faktoriem importa kāpumam – Latvijas atslēgšanās no Krievijas vienotā elektroenerģijas tīkla BRELL.
Latvijas eksports turpina uzņemto trajektoriju, un pieaug gan preču, gan pakalpojumu eksports. Tomēr pasaules ekonomikā 1. ceturksnī valdīja nenoteiktība ASV prezidenta Donalda Trampa tarifu draudu dēļ. Paziņojumi par tarifu ieviešanu, tad iepauzēšana ar to ieviešanu un diskusijas par to leģitimitāti spēlē nozīmīgu lomu un kavē investīcijas un patēriņu citās valstīs, mazinot pieprasījumu pēc dažādām Latvijā ražotām precēm.
Neliels pieaugums vērojams koksnes izstrādājumu eksportā, kas daļēji varētu būt skaidrojams ar uzņēmumu centieniem apsteigt ASV tarifu ieviešanu un stāšanos spēkā. Pozitīvu grūdienu pieprasījumam pēc šīm precēm turpina dot procentu likmju lejupceļš – palielinās būvniecības aktivitāte, piemēram, Ziemeļvalstīs. Arī augošās pārtikas cenas palielinājušas eksporta ienākumus, piemēram, no olu un piena produktiem. Kopumā preču eksporta struktūra ir samērā diversificēta, bez pārmērīgas atsevišķu preču grupu dominances, un tas palīdz mazināt ārējās vides šokus.
Preču importa palielinājumā lielāko devumu sniedz minerālproduktu, mehānismu un elektroierīču un metālu imports, kas saistāms ar jau iepriekšminēto Latvijas atslēgšanos no BRELL tīkla – šim solim bija nepieciešami dažādi materiāli un elektroenerģijas iekārtas. Toties samazinājies alkoholisko dzērienu imports, kā arī to eksports uz Krieviju, kas saistāms ar reeksporta samazināšanos.
Pakalpojumu eksportā pozitīvi līdz šim veicies gaisa un autotransporta pakalpojumiem. Joprojām novērojama samērā augsta ārvalstu tūristu interese par Latviju – viesus atved kruīza kuģi, un pieaug arī lidojumu pasažieru skaits. Savukārt ostu un dzelzceļa transporta pakalpojumu eksports joprojām samazinās un saglabājas zemos līmeņos. Novērojams arī būvniecības pakalpojumu eksporta pieaugums, kuru veicina gan būvniecības atkopšanās Ziemeļvalstīs, gan lielo projektu būvniecība Baltijas kaimiņvalstīs.
Pakalpojumu importā lielāks pieaugums vērojams būvniecības pakalpojumos, kas arī saistāms ar atslēgšanos no BRELL tīkla. Palielinājies arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un citu saimnieciskās darbības pakalpojumu imports. Toties samazinās braucienu imports, jo nenoteiktības apstākļos iedzīvotāji drošības labad uztur iekrājumus, kas bremzē patēriņu.
Saistībā ar dividenžu izmaksu no ilgstoši uzkrātās nesadalītās peļņas, kas iepriekšējos gados nav tikusi izmaksāta dividendēs, profesionālo pakalpojumu un finanšu sektoros ārvalstu tiešās investīcijas 1. ceturksnī uzrāda 775 miljonu eiro aizplūdi. Bez darījumiem šajās nozarēs ārvalstu tiešās investīcijas turpina uzrādīt būtiskas ieplūdes Latvijas ekonomikā, 1. ceturksnī veidojot 360 miljonus eiro jeb 4 % no IKP. Investīcijas galvenokārt veiktas vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, kā arī apstrādes rūpniecībā. Lielākie investori valstu griezumā ir no Austrijas, Vācijas un Lietuvas.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa