18.03.2010.

Februārī turpinājis augt naudas daudzums apgrozībā

Pēc neliela sezonāla samazinājuma gada pirmajā mēnesī 2010. gada februārī naudas daudzuma apgrozībā kāpums atjaunojās, vairumam monetāro rādītāju pārsniedzot pat sezonāli augsto decembra līmeni. Naudas rādītājs M3, kas raksturo kopējo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, pieauga par 2.4%, bet M3 gada pārmaiņu temps no -2.3% janvārī samazinājās līdz -0.7% februārī.

Patērētāju un uzņēmēju konfidences uzlabošanās līdz ar stabilizācijas tendencēm mazumtirdzniecības apgrozījumā, eksporta kāpumu, kā arī stabilitāti iekšzemes finanšu tirgū veicināja gan iekšzemes noguldījumu (par 2.0%), gan skaidrās naudas pieprasījuma (par 2.1%) kāpumu.

Noguldījumu pieaugumu gan kopumā, gan uzņēmumu un mājsaimniecību sektorā noteica latu noguldījumu pieaugums (par 5.5%), bet eiro noguldījumi nedaudz samazinājās (par 1.0%). Iekšzemes noguldījumu gada pieauguma temps turpināja pieaugt, februāra beigās sasniedzot 2.6%, proti, bankas bija piesaistījušas par 134 milj. latu vairāk līdzekļu nekā pirms gada.

Banku attieksme pret kreditēšanu joprojām saglabājās piesardzīga, un arī kredītu pieprasījums bija visai zems, tādēļ privātajam sektoram izsniegto kredītu atlikums februārī turpināja mēreni samazināties (par 0.7%). Taču kreditēšanas krituma tendence atsevišķās jomās ir beigusies - kā uzņēmējdarbības aktivitāti potenciāli veicinošs atzīmējams aizvien izteiktākais industriālo kredītu portfeļa pieaugums (februārī par 0.8%), šiem kredītiem jau pieaugot arī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi.

Turpmākā tautsaimniecības stabilizācija, eksporta pieaugums un ārvalstu finanšu resursu ieplūde tuvākajā laikā noteiks pozitīva gada pieauguma atjaunošanos naudas piedāvājumam kopumā, galvenokārt turpinot augt banku piesaistīto noguldījumu apjomam. Savukārt viens no faktoriem, kas varētu paaugstināt banku motivāciju tām pieejamos resursus plašāk virzīt tautsaimniecības attīstībai, ir Latvijas Bankas lēmums ar 24. martu samazināt noguldījumu iespējas uz nakti Latvijas Bankā procentu likmi no 1% uz 0.5%.

APA: Purviņš, V. (2024, 19. jun.). Februārī turpinājis augt naudas daudzums apgrozībā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1424
MLA: Purviņš, Vilnis. "Februārī turpinājis augt naudas daudzums apgrozībā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.06.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1424>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up